Брзи и евтини сникерс бомбици – уживанција со секој залак

Направете вкусни сникерс бомбици кои се топат во уста.

Потребни состојки:

300 г шеќер

100 мл вода

125 г путер/маргарин

200 г бисквити мелени

200 г мелени кикирики

ГЛАЗУРА:

100 г чоколадо

20 г путер/маргарин

3 лажици масло

200 г ситно сечени кикиритки

Постапка:

Се вари водата со шеќер и се додава путерот, па се лади и се додаваат мелените бисквити и кикирики.

Се лади и се обликуваат бомбици.

Се растопува чоколадото со путер и масло, па се ставаат бомбиците во глазурата, а озгора се наросуваат со кикирики.

bukefal.club

Претходна статијаЕфикасен лек за болки во увото, стар 200 години, го користеле сите мои предци, го користам и јас
Следна статијаЗатнатите артерии се прочистуваат со 4 лажици од овој природен лек