Болестите на срцето и кр-вните садови се еден од најголемите здравствени проблеми со с-мртоносни последици. Артериосклероза претставува збир од болести до чија појава доаѓа поради калцификација и затнување на кр-вните садови.

Таложењето на масни наслаги во артериите доведува со стеснување на нивните ѕидови и создавање на плаки кои можат да руптурираат, да создадат кр-вно згрутчување, а тромбот да се заглави во една од коронарните кр-вни садови и на тој начин да предизвика срцев у дар.

Поради тоа, од особена важност е секој да се грижи за здравјето на своето срце и кр-вните садови. Во продолжение на текстот дознајте кој е најдобриот лек за чистење на крвните садови и атеросклерозата. Исто така, прочитајте ги различните причини кои доведуваат до затнување на кр-вните садови.

ПРИЧИНА ЗА ЗАТНУВАЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ

Најчестата причина за затнување на кр-вните садови е нездравиот начин на живеење, а тоа пред сè подразбира многу ст-рес и нервоза, недоволна физичка активност и исхрана богата со заситени масти.

Масните наслаги во вид на масни капки се таложат на ѕидовите од кр-вните садови, со што тие се стеснуваат и стануваат крути. Заедно со тромбовите можат да доведат до целосно затнување и да го спречат протокот на кр-вта.

Затнувањето на кр-вните садови може да биде предизвикано од: пушење, висок кр-вен притисок, дијабетес, исхрана богата со заситени масти и синтеза на „лошиот” холестерол, стареење

ЗАТНАТИ КР ВНИ САДОВИ НА ВРАТОТ

Вратните артерии (каротиди) се главните кр-вни садови кои доведуваат кислород до мозокот. Затнувањето на овие артерии и недоволниот доток на к-рв може да доведе до мозочен у дар.

СИМПТОМИ за затнати крвни артерии на вратот се: неможност за говор или разбирање, губиток на рамнотежа, силни главоболки, губиток на видот, трпнење на едната страна од лицето или телото.

ЗАТНАТИ КР ВНИ САДОВИ ВО НОЗЕТЕ

Болестите на периферните артерии означуваат болести на кр-вните садови во нозете и рацете. Затнувањето на кр-вните садови во нозете доведува до б олка која постепено се зголемува. Исто така, таа б олка може да ве буди од спиење или да се јавува додека одморате.

СИМПТОМИ на затнати крвни садови во нозете се: б олка во нозете, несигурен о’д, умор после кратко одење, студени стапала, гангрена, отечени стапала, губиток на влакната на нозете, промена на бојата на кожата од нозете

ЗАТНАТИ КР ВНИ САДОВИ ОКОЛУ СРЦЕТО

Многу е важно навремено да се откријат симптомите за кр-вни згрутчувања и затнувања на кр-вните садови околу срцето. Таквите затнувања се многу опас-ни и може да доведат до срцев у дар.

СИМПТОМИТЕ се предизвикани од наталожени масни наслаги на ѕидовите од кр-вните садови, а тоа се: мачнина, вртоглавица, анк-сиозност, слабост, умор, главоболка, напнатост во градите, грбот, рацете, болка во градниот кош, недостиг на здив

ЛЕКОВИ КОИ ПРЕДИЗВИКУВААТ ШИРЕЊЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ

Лековите кои ги препишуваат лекарите со цел превенција од создавање на тромбови и против затнување на кр-вни садови се: аспирин или андол кои ја разредуваат кр-вта (антитромбоцитни лекови); лекови кои спречуваат прекумерна коагулација на кр-вта (антикоагулански); лекови за намалување на кр-вниот притисок (антихипертензиви); лекови за намалување на холестеролот (статини).

Констанца ја шостигнала својата идеална тежина и никогаш не ги вратила изгубените килограми

Покрај лековите, кај некои случаи се препорачува и хируршки зафат и третмани како што се: ангиопластика, вградување на премосници, врадување на стентови

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ

Природните лекови за срце и крвни садови се добра алтернатива на медицинските методи. Секако, некои сериозни состојби бараат и сериозна лекарска помош, но за спречување на затнувањето на крвните садови, најважен е начинот на живеење.

ПРОМЕНА на начинот на живеење вклучува: престанок на пушењето и одбегнување на простории каде се пуши; физичка активност барем 30 минути дневно; промена на исхраната; контролирање на вредностите на кр-вниот шеќер и притисок; редовно земање на пропишаните лекови

ЧИСТЕЊЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ

Исхрана која е богата со заситени масни киселини од животинско потекло и путер, доведува до синтеза на „лошиот” холестерол. ЛДЛ холестеролот или липопротеинот со ниска густина е еден од 5 типови на холестерол во кр вта. Таканаречениот „лош” холестерол ги пренесува масните киселини од црниот дроб во кр-вта, што доведува до таложење на мастите.

За да го намалите нивото на холестерол во кр-вта, од темел мора да ја промените исхраната. Тоа може да го направите следејќи ги следниве насоки:

Намалете го внесот на заситени масни киселини: исфрлете путер, жолчки, месни преработки и пекарски производи; зголемете внес на незаситени масни киселини: јадете маслиново, ленено и масло од тиква

Зголемете внес на омега-3 и омега-6 масни киселини: јадете сина риба, спанаќ, соја, карфиол, брокула, ореви, бадеми и авокадо; заменете го белото брашно и пекарските производи со интегрални житарици, како ориз, овес, јачмен и сл.

Јадете намирници кои се богати со растворливи влакна пектини: јаболка, круши, портокали, праски, моркови и сл.; одбегнувајте пржена, масна и силно зачинета храна; не се прејадувајте и јадете повеќе мали оброци дневно.

ЧИСТЕЊЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ ОД НИКОТИН

Пу шењето доведува до внес на никотин в организмот, а никотинот последично доведува до стегање на кр-вните садови. Освен со престанок на пушењето, никотинот може да се отстрани од телото со помош на некои од овие намирници:

Лук: ја поттикнува работата на црниот дроб што доведува до подобро излачување на токсините од телото; чили пиперчиња: содржат капсаицин кој ја поттикнува работата на метаболизмот и на бубрезите, а може да помогне и во одзатнувањето на кр-вните садови.

Кељ: преполн е со тиоцијанити и останати антиоксиданти кои се борат против слободните радикали во телото; морков: содржи бета каротен од кој се создава витамин А, потоа витамин Ц и витамин К, кои заедно придонесуваат кон подобрување на циркулацијата на кр-вта и јакнење на одбранбениот систем

Спанаќ: поседува фолна киселина која може да помогне во елиминација на никотинот од организмот; вода: која е основен градбен елемент на сите живи суштеста, а пиењето на повеќе од 6 чаши дневно, може да помогне во спречување на дехидратација н организмот, што често се случува поради пушењето.

ПРИРОДЕН НАПИТОК ЗА ОДЗАТНУВАЊЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ

Овој напиток ги чисти коронарните садови, бидејќи содржи лук и лимон. Ова се две намирници богати со антиоксиданси и антивоспалителни намирници кои помагаат во сочувување на здравјето на кр-вните садови.

Потребни состојки: 4 главици лук, 4 органски лимони со кора, 3 литри филтрирана вода

Постапка: лукот исчистете го и исечете го. Лимонот измијте го добро и исечете го на парчиња. Потоа заедно лимонот и лукот сомелете ги во блендер или машина за мелење месо. Смесата ставете ја во голема стаклена тегла и прелијте ја со врела зовриена вода (претходно филтрирана).

Теглата затворете ја и оставете ја во фрижидер три дена. Потоа процедете ја течноста, складирајте ја и продолжете да ја чувате во фрижидер. Можете да додадете 2 лажици ѓумбир во прав.

Откако ќе се консултирате со вашиот лекар за сигурноста од употребата на овој лек, започнете го третманот кој трае 40 дена. На почетокот трипати дневно се пие по 2 чајни лажички. А кога ќе се навикнете, пијте по 50 мл од оваа течност.

НАПИТОК ОД ШИПКИ ЗА ЗДРАВЈЕ НА КР ВНИТЕ САДОВИ

Шипката лесно достапен лек против затнати артерии. Содржи: антивоспалителни својства, нутритивни вредности: калциум, витамини К и Ц, фолна киселина, го намалува кр-вниот притисок, ја подобрува циркулацијата во телото

Препорачана доза: 100 мл напиток од шипки, зачинет со малку ѓумбир и лимонов сок.