Артеросклерозата е болест која настапува поради затнување на артериите со масни капки и ош.тетување на нивните ѕидови. Тоа затнување го спречува нормалниот проток на кр-вта и предизвикува недоволна снабденост на организмот со неопходните материи кои кр-вта ги транспортира.

Поради тоа, може да настане исхемија (недоволна исхранетост на ткивата со кислород), срцев застој, мозочен у дар, па дури и до фа.тален исход. Затоа, секој од нас мора сериозно да внимава што јаде, да се намали внесот на масти и шеќер и да се практикува физичка активност.

Покрај ова, ќе ви претставуваме рецепти за приготвување на природни напитоци кои луѓето со ваков проблем ги испробале и ги споделиле со нашите читатели. Кај нив имало резултати и многу им помогнало во враќањето на проодноста на артериите.

I РЕЦЕПТ: Потребни состојки: 1 литар вода, 100-150 г суво грозје, 2 лажици сечкан корен од ѓумбир, 2 лажици мед и 4 лажици зелен чај во прав

Постапка: ставете ја водата на оган да зоврие, додајте го ѓумбирот, па исклучете го огнот и кога водата малку ќе подизлади, додајте го зелениот чај. Оставете да отстои (ако користите кесички пригответе ги според упатството и извадете ги по 3-4 минути).

После 10 минути додајте го сувото грозје и медот. Покријте го садот и оставете го да отстои 1-2 часа. Процедете го, а од течноста пијте по една чаша, двапати дневно, пред оброк. Остатокот чувајте го во фрижидер.

Ќе забележите подобрување. Секако, потребно е да намалите внес на сол и масти. Сувото грозје кое ќе набубри, исто така јадете го по 10-тина зрна наутро, исклучително се добри за срцето и жолчното кесе.

II РЕЦЕПТ: СОК ОД КАЛИНКА И ЈАБОЛКА ЗА ЗДРАВЈЕ НА СРЦЕТО И АРТЕРИИТЕ

Освен што е многу вкусна, калинката е и многу здрава. калинката е богата со витамин Ц и делува како антиоксиданс. Го прочистува организмот, делува против слободните радикали и го јакне срцето.

Ги прочистува артериите од вишок масти и соли, превенира срцеви болести и срцев удар. Го намалува нивото на холестерол во крвта. Истражувањата покажале дека калинката е многу добра за срцето.

Биле направени истражувања во кои учествувале лица со срцеви проблеми. На испитаниците им давале калинка и здрава храна. Било забележано дека за многу кратко време тие сакрешнале и го зајакнале своето срце.

Затоа, колку можете повеќе јадете калинки и секако, хранете се здраво. Овојпат ќе ви откриеме еден природен лек кој ќе го зајакне срцето, ќе го прочисти вашиот организам, че го исчисти црниот дроб, бубрезите и останатите органи.

Покрај тоа, ќе делува против слободните радикали и ќе делува превентивно за многу болести. Покрај сите овие предности, вкусно е и едноставно се приготвува. Потребни состојки: 3 зелени јаболка и 1 калинка

Постапка: излупшете ги јаболката ако не се органски, а калинката исчистете ја, па неговите бобинки заедно со јаболкото ставете ги во блендер. Додајте и малку вода по потреба, до посакуваната густина.

Измиксајте неколку минути, а добиениот сок пијте го двапати дневно по една чаша, секогаш на гладен стомак. Ќе забележите значително подобрување.