Ова е моќен сок за имунитет и с лабеење, бидејќи има способност да го отстрани сè она што му пречи на организмот. Направете го овој прекрасен сок за зајакнување на имунитетот и во сезона на настинки ќе бидете заштитени, ниедна болест нема да може да допре до вас.

Потребни состојки: 4 моркови со средна големина 2,5 см корен од ѓумбир; 2 лимони (излупени); 2 чешниња лук; 1 лажица јаболков оцет.

Постапка: ставете ги сите состојки во соковник (претходно излупени и исчистени). Добиениот сок складирајте го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер. Оваа количина треба да ја испиете за два дена. Се пие трипати дневно.

Овој сок успешно ги намалува вишокот к илограми, го намалува притисок и го зајакнува имунитетот. Морковот ги јакне кр-вните садови и срцевиот мускул, го намалува нивото на лошиот холестерол и спречува мозочен у дар, атеросклороза, проширени вени…

Ѓумбирот е најсилен антиинфламатор. Коренот може да ги ублажи б олките во мускули и да ја подобри дигестијата. Ѓумбирот го намалува кр-вниот притисок, хо исхранува мозокот со кислород, богат е со витамини од групата Б, како и со аскорбинска киселина.

Ја забрзува циркулацијата на кр-вта, го подобрува метаболизмот.
Лимонот е извор на витамин Ц, го подобрува имунитетот, игра клучна улога во формирање на колаген. Лукот од друга страна, е клучна состојка во овој моќен сок.

Тој е природен антибиотик, па се користи за лекување на инфекции. Го намалува кр-вниот притисок, а познат е во бор-бата со слободните радикали и превенцијата од појава на рак.

Јаболковата киселина е маги.чен е ликсир богат со минерали и ензими, како и витамини. Помага во подобрување на дигестијата, ги ублажува симптомите од ждригавица, го регулира нивото на шеќер во кр-вта.

МЕШАВИНА МЕЏИК – СЕ ПИЕ ПО ЕДНА ЧАША ДНЕВНО, ЕДЕН МЕСЕЦ

Уживајте во совршеното т ело со овој „меџик“ напиток кој потребно е да си го приготвувате секое утро во текот на еден месец. Нема да зажалите, резултатите се одлични. Рецепт и видео презентација на Ирена Здравеска од Моја Кујна рецепти.

Потребни состојки: 1 зелено јаболко и 3 чешниња лук (органски, да не е кинески), 200 мл вода и неколку капки лимонов сок по желба и прстофат ѓумбир во прав.

Постапка: јаболкото добро измијте го,а доколку не е прскано, нема потреба да го лупите. Само исечете го и исчистете го од семкуте, па иситнете го на коцки. Прелијте го со 200 мл вода и додајте неколку капки лимонов сок по желба.

Исчистете три чешниња лук (или 4 ако се мали) и ситно исечкајте ги, додајте ги во исеченото јаболко, а кој сака може да додаде и малку ѓумбир во прав за да го засили дејството. Смесата изблендирајте ја со рачен блендер додека да добиете убава изедначена смеса.

Оваа количина треба да ја испиете наутро на гладен стомак. Не правете поголема количина, секој ден пригответе нова доза. Пијте во текот на еден месец, па ќе ги забележите резултатите. деталите од постапката на напитокот можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.