Лимонот е цитрусно јужно овошје. Елипсовидниот, жолт плод на лимоновото дрво се користи за кулинарски и некулинарски цели ширум светот, првенствено поради неговиот сок.

Пулпата и кората се користат за готвење и печење. Сокот од лимон содржи околу 5-6% лимонска киселина, со pH околу 2.2, давајќи му кисел вкус на сокот. Киселиот вкус на сокот го прави клучна состојка во разни видови на пијалаци и храна, како што се лимонада и колач од лимон.

Лимонот помага при чешање и црвени дамки на кожата благодарение на неговите природни антиинфламаторни и анестетички својства. Едноставно нанесете малку сок од лимон на местото на црвенилото.

Лимонот служи за чистење на микробрановата печка

Поради своите кисели својства, лимонот може да има антибактериско и антисептичко дејство, идеално за чистење на микробранова печка. Исцедете половина лимон во сад и додајте половина чаша вода.

Вклучете ја микробрановата печка 2 – 3 минути, а потоа исклучете ја и почекајте уште 5 минути без да ја отворите вратата. После тоа, само избришете ја внатрешноста со крпа за чистење.

За смирување на воспалението на грлото

Споменатите антибактериски и антисептички својства на лимонот можат да бидат многу корисни за б олки во грлото. Како бонус, постои и високо ниво на витамин Ц, што ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Едноставно исцедете половина лимон, додајте малку вода и исплакнете го грлото или додајте исцеден лимон во чај.

Ја зголемува енергијата и го намалува с тресот

Природниот мирис на лимон може да помогне во враќањето на енергијата и да го намали нивото на с трес. Доволно е да го помирате ова свежо овошје за да ги заживеете вашите сетила, да се ослободите од поспаноста и да се опуштите. Мирисот од лимонот помага при враќање на сетилото за мирис при аносмија.

Може да излечи гадење

Исечете го на парчиња, и вшмукајте едно парче 1 – 2 минути, а потоа задолжително исплакнете ја устата. Исто така, треба да се напомене дека премногу лимон може да ја оштети природната наслага на забот (глеѓ), затоа не претерувајте со овој метод.

Освежете го фрижидерот

Лимонот може да делува и како природен дезодоранс за простории, а поради неговите антибактериски и антисептички својства, вашиот фрижидер ќе мириса убаво и свежо. Потопете сунѓер, парче памук или некој друг абсорбентен предмет во сок од лимон и оставете го во фрижидер неколку часа.

Исечете го лимонот и ставете го во спалната соба – сите вируси и бактерии ќе исчезнат преку ноќ, а вие ќе дишете многу полесно

Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи материи и витамини. Ова овошје е неверојатно освежувачко и му помага на нашето тело во бор-бата против вирусите и бо-лестите. Сепак, многумина не ги знаат сите корисни својства што ова овошје ги носи на нашето тело.

Мирисот на лимон е неверојатно освежувачки: За време на месеците кога има голема концентрација на алергени во воздухот, луѓето кои стра-даат од алергии симптомите ги чувствуваат најмногу во вечерните часови.

Исечете го лимонот на четвртини и оставете го покрај креветот во тацна. Неговиот мирис ќе ја ослободи респираторната слуз, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе ви го олесни дишењето.

Замрзнатиот лимон има поголеми лековити својства, а се користи за лекување на многу болести

Лимонот е полн со витамин Ц и има бројни здравствени придобивки за организмот. Но, најздрава варијанта е замрзнатиот лимон, и неговото консумирање заедно со се кора е зголемено за неколку пати бидејќи кората од лимон е исто така многу лековита.

Кората од лимон го регулира кр-вниот притисок, има антидепресивно дејство и предизвикува вознемиреност, с трес и раздразливост. Покрај тоа, го алкализира телото и ја регулира pH вредноста на кр-вта.

Но, лимонот не може да трае долго и ако не го искористите навреме, тој почнува да ска-пува. Постои трик за да се спречи овој процес, така што овој цитрус секогаш ќе го имате кога и да ви притреба.

Ставајќи лимон во замрзнувачот, подоцна ќе го користите не само овошјето, туку и кората, која секогаш дава убав вкус на десертите. За смрзнатиот лимон се смета дека е многу помо-ќен од хемо-терапијата во бор=бата против ра-кот, според некои истражувања.

Утврдено е дека бројните концентрирани хранливи состојки кои се содржат во кората од лимонот можат да помогнат во спречување и стопирање на растот и развојот на некои кан-церогени клетки, вклучувајќи ги и некои од потешките како што се – на простата, дебелото црево, панкреасот и белите дробови.

Процесот не е комплициран, но важно е да се следат одредени чекори со цел резултатот да биде што подобар. Изберете лимон на кој нема меки делови и темни дамки. Прво, измијте го овошјето со вода. Најдобро е лимонот да биде органски одгледан и да не е третиран со никакви хеми-калии.

Друга опција е да се помешаат вода и оцет или сода бикарбона, што е ефикасен начин за отстранување на пестициди. Може да замрзнете цели лимони, рендана кора или исечен лимон.

Овој напиток го прочистува организмот и го топи салото за 12 дена

Потребни состојки: 2 лимони, 150 мл топла вода, 1 лажица сок од исцеден ѓумбир, ½ лажичка цимет во прав.

Постапка: Ставете ги во блендер сите состојки, лимонот користете го со се кора која е потребно претходно да биде добро исчистена. Изблендирајте до изедначување на смесата. Сокот пијте го наместо вечера.

Се пие 12 дена по ред, а потоа е задолжителна пауза од 3 дена, по што можете да го повторите третманот. Не се препорачува за луѓе кои веќе пијат лекови за намалување на холестеролот и висок притисок.

Со овој сок не само што ќе ја доведете линијата во ред, туку овој напиток ќе ви даде енергија и позитивно ќе делува врз здравјето на целото тело. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска