Ако имате силна главоболка, искористете го овој едноставен метод и бидете сигурни – ќе ви биде многу подобро.

Оваа обична солена облога, освен што ќе ве ослободи од главоболката, туку ќе ви го нормализира и крвниот притисок, но и ќе ги елиминира отоците од вашите нозе, и тоа за многу кратко време.

Потребно е само да го приготвите солен раствор според следниот рецепт.

Најпрво пригответе ја облогата од газа или тенка памучна ткаенина. Газата треба да ја ставите во 8 слоеви, а ширината на облогата треба да одговара на висината на челото, а должината според обемот на главата.

Потребни состојки:

250 мл вода
2 лажички сол

Постапка:

Загрејте 250 мл вода до 60-70 степени, па во неа растворете 2 рамни чајни лажички сол. Ќе добиете 8% солен раствор.

Со топла вода брзо измијте измијте го челото, тилот, ушите. Натопете ја облогата во солениот раствор, малку исцедете ја, протресете да се подизлади, па завиткајте ја главата, ушите и тилот.

За да фиксира облогата, дополнително додадете памучна ткаенина, а потоа легнете. За само неколку минути ќе почувствувате олеснување, но не брзајте со отстранување на облогата. Останете да лежите уште 20-тина минути. После отстранување на облогата, челото, ушите и тилот повторно измијте ги со топла вода.

КАКО ОВА ДЕЛУВА?

Ова може да ве збуни. Внесот на сол во организмот предизвикува отекување и зголемување на крвниот притисок. Но надворешно, солената облога преку кожата делува токму спротивно. Ноз кожата се поттикнува исфрлање на вишокот течности од организмот, односно делува како диуретик. На сличен начин можете да се ослободите од отоците на нозете.

СОЛЕН РАСТВОР ЗА ОТЕЧЕНИ НОЗЕ

За да спречите отекување на нозе, применете солен раствор на следниот начин.

Потребни состојки:

5 литри вода
500 г сол

Постапка:

Солта растворете ја во 5 литри ладна вода. Земете мек пешкир и натопете го во овој раствор, малку исцедете го и ставете го на лумбалниот дел од грбот (на крстот/кичмата/долниот дел од грбот) и оставете да делува 20-тина минути. Оваа постапка треба да се повторува во текот на 10 дена, секоја вечер пред спиење.

Отекувањето драстично ќе се намали поради засилено мокрење, кое започнува речиси веднаш после ваквата процедура. Можете да користите и солени облози и на друг начин:

Натопете ткаенина во топол солен раствор, исцедете ја и завиткајте ја во неа нозете. Покријте ги нозете со топол покривач и оставете ги така 20-тина минути.