Овој лек помага и при лекување на артритис, остеоартритис, болки во ‘рбетот и се’ што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите.

Кога модерната медицина не може да помогне и кога се’ друго ќе се проба, најдобро е да побараме помош во природната медицина.

Ако ја прашате својата баба или прабаба што да направите кога ве болат зглобовите, сигурно ќе ви го препорача овој рецепт за “волшебна” мешавина.

Оние што го пробале се многу задоволни и велат дека нивните зглобови се подмладени за 20 години.

Значи, доколку чувствувате тежина во нозете, болки во зглобовите, ако ве мачат болки во грбот и имате последици од некои стари повреди, пробајте го овој едноставен рецепт од неколку состојки кои можете да ги купите во било која аптека.

Потребни состојки:

300 мл алкохол (70%)
100 мл повидон јод
10 таблети аналгин (аспирин или андол) – 300 мг

Постапка:

Таблетите добро издобете ги да добиете прав. Алкохолот измешајте го со јодот во едно стаклено шише, па додадете го правот од таблетите.

Добро промешајте за да се растворат состојките и шишето со лекот оставете го на темно место да отстои 21 ден.

После три седмици може да се користи лекот.

Употреба: само надворешно! Се мачкаат зафатените делови и се ставаат облози на зглобовите. Исто така, може да се користи кога постои воспаление на мускулите.

Овој лек помага при лекување на артритис, остеоартритис, болки во грбот и се’ што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите.