Рицинусовото масло е природен лаксаив кој порано почесто се користел, бидејќи на пазарите немало многу производи за оваа намена. За жал на денешните генерации помалку им е познат, бидејќи сè помалку е застапен.

Од ова масло во комбинација со сок од портокал, кој е богат со влакна и корисни нутриенти, се добива многу моќен и здрав напиток за празнење на цревата.

Овој напиток воедно го јакне и имунитетот. Празнењето на цревата е многу важен процес, со кој од организмот се елиминира натрупаниот отпад и отрови, што е од особено значење за спречување на болести и одржување на добро здравје.

Потребни состојки: 1 чаша свежо исцеден сок од портокал и 1 супена лажица рицинусово масло

Постапка: за подготовка на овој напиток, многу е важно да користите свежо исцеден сок од портокал. Купечките сокови содржат голема количина шеќер, а многу малку влакна, па така, напитокот ќе има слаб ефект. Откако ќе го исцедете сокот од портокал, во него додадете една супена лажица рицинусото масло и промешајте.

За најдобри резултати вака приготвениот напиток се препорачува да се консумира еднаш дневно на гладен стомак. Празнењето на цревата ќе настапи после 6-12 часа.

Рицинусовото масло се добива со ладно цедење на зрелото и излупено семе од рицинус (Ricinus communis). Освен како лаксатив, се користи и за нега на кожата и косата. Рицинусовото масло ја омекнува, хидратира и негува сувата кожа.
Се нанесува во тенок слој директно на чиста кожа, со блага масажа.

За мека и сјајна коса: се нанесува на косата и се остава да стои 1 час, а потоа се мие со благ шампон. Уши: 6-8 капки рицинусово масло внесени ора-лно, за 4 месеци може да го излечат тинитусот (зуење во ушите), симптом на инфекција на ушите.

Очи: Маслото е одличен лек за катаракта и подобрување на видот. Само ставете една капка во вашите очи пред спиење. Синуси и нос: Ставете рицинусово масло на вашиот стомак и рчењето во текот на ноќта ќе се намали, а за 2 седмици може и целосно да исчезне.

Сода бикарбона и рицинус, нема посилна комбинација: експресен лек за 24 тегоби

Овој природен лек има мноштво позитивни ефекти врз здравјето, а неговите примени се неограничени. Холистичката медицина често го препорачува рицинусовото масло за третирање на болести кои главно се отпорни на традиционалните терапии. Доктор William McCray детлано го опишува успехот во лекувањето на различни тегоби со рицинусово масло:

I Алергиите исчезнуваат ако испиете пет капки рицинусово масло секое утро.

II Рани, исе-ченици и модринки брзо исцелуваат кога се мачкаат со рицинусово масло.

III Масирање на стомакот со рицинусово масло во текот на два месеци пред породување, спречува појава на стрии.

IV Повреден зглоб брзо заздравува ако го завиткате во облога од рицинусово масло и оставете да делува преку ноќ.

V Забележано е значително намалување на губиток на слухот со капнување на рицинусово масло во увото.

VI Катаракта е можно да се излекува со капнување на една капка во окото пред спиење, секоја ноќ.

VII Забележано е намалување и исчезнување на пилоидалната циста со примена на облога од рицинусово масло.

VIII Темните пеги од лицето може да избледат со мешавина од рицинусово масло и сода бикарбона.

IX Олеснете сериозни очни алергии со употреба на рицинусово масло во капки пред спиење.

X Намалете болка во долниот дел од грбот со примена на облога од рицинусово масло барем еднаш седмично.

XI Олеснете хронична дијареа со примена на облога во подрачје на стомакот.

XII Со дневна примена на облоги на вратот во текот на три месеци може да се намалат или да се отстранат јазолчиња на гласните жици и хронична зарипнатост.

XIII Забележано е комплетно исчезнување на тинитус (зуење во ушите) кај некои случаи со орално консумирање на 6-8 капки рицинусово масло дневно во текот на четири седмици и капнување во увото.

XIV Хиперактивност може да се лекува со примена на облоги од рицинусово масло на подрачје на стомакот.

XV Брадавици може да исчезнат после четириседмично мачкање со рицинусово масло.

XVI Наслаги од калциум на табаните може да исчезнат при секојдневна масажа со рицинусово масло.

XVII Забележана е значителна помош при лекувањето на рак на кожа по редовно нанесување на смеса од сода бикарбона и рицинусово масло.

XVII ‘Рчењето престанува по двоседмична примена на облоги со рицинусово масло на стомак и врат.

XIX Убо ди од пчела брзо поминуваат по нанесување на рицинусово масло.

XX Раст на косата може да се поттикне со секојдневна масажа со рицинусово масло, 20-тина минути пред шампонирање.

XXI Забележано е брзо заздравување на хепатитис со користење на облоги од рицинусово масло.

XXII Габичките на ноктите можете да ги елиминирате со секојдневна употреба на облога врз заболените места.

XXIII Со користење на општи облоги, може да се лекува и ал-ко-хо-лизам.

XXIV Со редовна надворешна примена на маслото може да се отстранат и разни дамки.

ОБЛОГА ОД РИЦИНУСОВО МАСЛО

Поради силното дејство врз циркулацијата, рицинусово масло честопати се користи во вид на облоги. Потребно ви е чисто, ладно цедено рицинусово масло, чиста газа, пластична фолија, термофор или шише со топла вода и пешкир. Пред и после употреба на облогата кожата треба да ја исчистите со раствор од сода бикарбона.

Со загреаното масло натопете ја газата и ставете ја на зафатеното место, фиксирајте со фолија, потоа ставете термофор, завиткајте со пешкир и држете минимално еден час. Во текот на тој период опуштете се и мирувајте.

Облогата можете да ја применувате 40 дена. Пред секоја употреба додајте доволно масло. Облогата секогаш загрејте ја пред употреба. Доколку маслото ја промени својата боја или мирис, направете нова облога. НАПОМЕНА: Пред примена на рицинусово масло за било која состојба, претходно консултирајте се со вашиот лекар.