Коријандерот ќе ве ослободи од многу проблеми.

За жал, и покрај значителниот напредок во сите области на општеството, современата епоха доведе и до многу здравствени ризици како резултат на токсичните загадувачи со кои се соочуваме секојдневно.

Тешките метали, како што се живата, кадмиумот и алуминиумот, спаѓаат во оваа категорија и се апсорбираат во централниот нервен систем и коските, се акумулираат во текот на повеќе години и доведуваат до акутни здравствени проблеми како резултат на труење.

Изложеноста на тешки метали е поврзана со сериозни здравствени проблеми како што се рак, болести на бубрезите, срцеви заболувања, уништување на мозочното ткиво, белодробни заболувања и коскени нарушувања.

Сепак, нивните негативни ефекти може да се спречат со помош на природни намирници! Коријандерот е една од најмоќните природни супстанции во борбата против тешките метали и другите токсини.

Има моќни антисептички, антифунгални и антиинфламаторни својства и е богат извор на калиум, магнезиум, калциум, железо и манган, како и витамини А и К.

Еве ги најдобрите својства на коријандерот:

-антиинфламаторно;
-антибактериски;
-го зголемува HDL холестеролот и го намалува LDL;
-спречува гасови и надуеност;
-спречува инфекции на уринарниот тракт;
-ги олеснува хормоналните флуктуации за време на менопаузата и менструацијата;
-го намалува гадењето;
-се бори против анемија и го регулира нивото на железото и магнезиумот;
-придонесува за здравјето на црниот дроб;
-може да се користи како експекторанс.

Можете едноставно да го додадете во вашата дневна исхрана и да ги извлечете сите негови корисни својства!

Еве еден вкусен рецепт за борба против токсините:

Потребни состојки:

½ чаша сечкан свеж коријандер (листови);
½ чаша свеж сок од јаболко;
1 лажичка пченична трева во прав (или зелена магма – од аптека);
½ чаша вода.

Постапка:

Измешајте ги сите состојки во блендер и уживајте во ова здраво чудо! Пченичната трева успешно го чисти гастроинтестиналниот тракт. Општо земено, оваа билка се смета за најбрз и најуспешен начин да се елиминира внатрешниот „отпад“ во нашето тело. Заедно со коријандерот и сокот од јаболко, има чудесна моќ. Наместо цеден сок од јаболко, доколку сакате може да ставите и цело јаболко.

Коријандерот го лекува дијабетесот за 2 месеци

-Оваа билка може да помогне во лекувањето на дијабетесот и целосно да го излечи.

Дознајте како по природен пат може да го намалите нивото на шеќерот во крвта, ако редовно го пиете овој чај: ќе се заштитите од дијабетес, па дури и ако генетски сте предодредени да го добиете.

Се повеќе луѓе во светот заболуваат од дијабетес. Се претпоставува дека главниот виновник е неправилната исхрана. Затоа, пробајте го овој стар монголски рецепт за намалување на шеќерот во крвта.

Потребни состојки:

10 г ситно исечкан или сомелен коријандер
200 мл зовриена вода

Постапка:

Билката залијте ја со зовриена вода и оставете поклопено да отстои три минути.
Процедете го чајот, а добиената количина поделете ја на три дела: Секоја третина од чајот испијте ја 20 минути пред трите главни оброци во текот на денот. Терапијата трае 2-3 месеци.

Кај хронично болни, овој рецепт значително го намалува нивото на шеќер во крвта, а кај почетниот дијабетес, доведува до целосно излекување. Покрај ова, билката коријандер благотворно делува и на целиот организам:

-ги поттикнува мрзливите црева,
-го намалува воспалението кај мочните канали,
-го намалува нивото на холестерол во крвта,
-помага при искашлување при настинки,
-ја уништува салмонелата,
-убива дури 86% од канцерогените клетки од ракот на белите дробови