Чајот од цимет помага кај дури шест различни здравствени проблеми, а сигурно секој од нас го има овој лековит зачин во својата кујна. Циметот содржи антиоксидантни полифеноли, кои ги спречуваат слободните радикали да ги ош-тетат клетките и да предизвикаат болести какви што се дијабетес, рак и срцеви заболувања.
Го намалува нивото на шеќер во кр-вта, така што дејствува речиси како инсулинот. Исто така, го забавува разложувањето на јаглехидратите за да не дојде до зголемување нивото на шеќерот во кр-вта веднаш после оброкот.
Истражувањата покажуваат дека циметот го регулира високиот кр-вен притисок, нивото на триглицериди и го спречува зголемувањето на нивото на лошиот холестерол во кр-вта. Тоа го прави м оќен природен лек за срцето.
Повеќе од десетина научни студии докажаа дека конcyмирањето помалку од 120 мг цимет на ден може да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Искуствата покажуваат дека циметот е одличен додаток во процесот на сла-беењето. Тој дејствува така што го забрзува метаболизмот и го регулира а петитот.
Меѓутоа, важно е да бидете внимателни, бидејќи прекумерното конcyмирање цимет може да доведе до кр-вавење и проблеми со црниот дроб. Циметот има антибактериско и антигабично дејство, бидејќи го содржи соединението наречено цинамалдехид. Ова би значело дека циметот е добар природен лек за стафилококи, салмонела и ешерихија коли.
Чајот од цимет ги ублажува б олните мен-струални г рчеви и симптомите на ПМС. Исто така, може да помогне во регулирање на мен-струалното кр-вавење, како и кај м ачнините и п овраќањето за време на мен-струацијата.
Чајот од цимет се подготвува така што една лажичка мелен цимет се става во шолја (200 мл) зовриена вода и се меша. Чајот можете да го направите и така што стапче цимет ќе го држите во зовриена вода 10 до 15 минути.
Како да направите чај од цимет за регулирање на шеќерот во кр-вта? Потребни состојки: 200 мл вода, 1 лажичка цимет. Постапка: зовријте ја водата и во неа додајте 1 лажичка цимет. Вака подготвениот чај оставете го да отстои околу 15 минути, додека водата добие кафеава боја. Потоа процедете го чајот и испијте ја течноста.
Како да направите чај од цимет за слабеење? Потребни состојки: 200 мл вода, 1 лажичка цимет, 1 лажичка мед. Начин на подготовка и употреба: во зовриена вода додајте 1 лажичка цимет. Откако водата ќе добие кафеава боја, процедете ја течноста и заблажете ја со 1 лажичка мед.
Вака подготвениот чај се конcyмира половина час пред оброк. Совет плус: циметот е одличен и во бор-бата против несоница. Така, за подобар сон додајте 1 стапче цимет во загреано млеко и испијте го еден час пред спиење.
Како да направите чај од цимет кој помага против проблеми со дигестивниот систем? Потребни состојки: 3 чаши вода, 1 лажичка цимет и неколку листови нане. Начин на подготовка и употреба: зовријте ја водата и во неа додајте ги циметот и ливчињата нане.

Вака подготвениот чај оставете го да отстои околу 10 минути, па процедете го. Од оваа д оза треба да добиете околу 3 чаши чај кои се пијат преку целиот ден.