Вода од ананас: За слабеење, за прочистување на црн дроб, за избелување на забите – еве како се користи

Многумина кои започнале да пијат вода од ананас забележале фантастични промени во својот организам и подобрување на здравјето.

Потребно е да се пие секое утро, најмалку еден месец.

Освен што овој напиток е многу вкусен, тој е и многу здрав. Поради тоа треба секој од нас редовно да го консумира. Ананасот како овошје најдобро е да се консумира сиров, бидејќи тогаш е најздрав.

Вода од ананас можете да купите во продавниците за здрава храна, но напитокот можете и сами да си го приготвувате и на тој начин ќе бидете сигурни дека имате 100% здрав производ.

Само исцедете малку ананас и помешајте го со вода. Доколку сакате, можете да го засладите со некој природен засладувач, но не мора.

Еве зошто треба да се консумира ананас или вода од ананас:

-Изобилува со витамини и минерали, па помага во зајакнување на имунитетот и се бори против воспаленијата. Покрај тоа, содржи еден многу важен ензим – бромелаин кој е многу значаен за борбата против воспаленијата и инфекциите, а помага и во полесна дигестија.

-Поради своите состојки има способност да ги елиминира паразитите од цревата и токсините од организмот. Добар е за црниот дроб и бубрезите.

-Ако се храните здраво и физички сте активни, ќе ви помогне многу побрзо да ги стопите вишокот килограми.

-Ја регулира работата на штитната жлезда.

-Добар е и за забите, бидејќи делува како природен избелувач на забите и отстранувач на наслагите. Многу е поздраво да го користите ананасот отколку хемислите производи кои можат да ви наштетат.

-Ќе го подобри и видот, бидејќи содржи доаста витамин А.

-Делува превентивно во спречување и ширење на канцерогените клетки.

Претходна статијаРетро торта со ореви, од состојки кои се користеле пред половина век
Следна статија15 примери за тоа што значи почит кон природата! Како да се сочуваат и спасат дрвата