I РЕЦЕПТ: Внимателно осмислен еликсир за сла.беење на д-р Алан Мандел, со овој напиток се топат к илограмите со брзина на светлината. Овој ели.ксир ќе ви помогне телото побрзо да ги согори масните наслаги и да го забрза метаболизмот. Потребно е да се испие една чаша, секоја вечер пред спиење, за да бидат видливи резултатите.

Со помош на редуцирана исхрана и овој напиток, многу брзо ќе се ослободите од наталожените вишок к илограми, вели доктор Мандел кој го осмислил овој рецепт. Покрај тоа, ќе ви помогне и побрзо да заспиете, а познато е дека доволна количина на сон е многу важна за метаболните процеси, па и за сла.беење.

Потребни состојки: 1 лажица сув цвет од камилица, ½ лимон – сок, 1 лажичка јаболкова киселина, ½ лажичка мелен цимет.

Постапка: Во 300 мл зовриена вода ставете лажица чај од камилица, поклопете и оставете 15 минути. Процедете, па во чајот додајте ги останатите состојки. Испијте го еден час пред спиење.

II РЕЦЕПТ: Се пие наместо вода, а ги топи масните наслаги по брза постапка. Овој напиток се пие наместо обична вода и нема ограничување. Најдобро е да се пие во овој период за време на пролетта и летото за да ги искористите свежите краставици. Секој ден се подготвува нов бокал.

Исхраната базирајте ја на овошје, зеленчук, интегрални житарици и лесни оброци. Со воведување на оваа исхрана, треба да пиете најмалку 8 чаши ладна, свежа вода. Првите два дена од д иетата, внесувајте само 1200 калории.

Наредните два дена, внесувајте 1400 калории дневно. Д иетата трае 4 дена, а потоа вратете се на нормалната исхрана која исто така треба да биде регулирана. Обемот на струкот значително ќе се намали, и ќе ви овозможи добро здравје. За најдобри резултати треба да бидете физички активни. Може да вклучите пешачење, трчање или вежби.

Потребни состојки: 1,5 литар пролом вода или некоја минерална, 1 краставица со средна величина, 1 лимон, 12 листови нане, 1 мал корен од ѓумбир. Може да користите и дестилирана вода и во водата да додадете мало парче праз.

Постапка: Лимонот и краставиците потопете ги во сад со вода во која треба да додадете 1 лажичка сода бикарбона. Оставете да отстојат 15 минути, а потоа пресечете ја краставицата на прстени. Краставиците не треба да се лупат при подготовка на оваа вода.

Истата постапка направете ја и со лимонот. Пресечете ги краевите и пресечете на кругови. Ѓумбирот излупете го и изрендајте го. 12 листови нане, додајте ги во останатите состојки. Може да користите и суво нане, 1 лажичка.

Сите состојки ставете ги во бокал, а потоа прелијте ги со водата по ваш избор. Промешајте и затворете го бокалот. Бокалот ставете го во фрижидер и оставете да отстои 8 – 10 часа пред кон-сумирање, затоа подготвувајте го одвечер, пред спиење. Следниот ден процедете ја водата и пијте во текот на денот.

Краставицата содржи само 16 калории така што е одличен зеленчук за сла-беење. Лимонот е ризница на витамин Ц, го зајакнува имунитетот, го прочистува црниот дроб и го поттикнува празнењето.

ЗАБЕЛЕШКА: За да го поттикнете сла.беењето и топење на мастите, јадете помали обраци, повеќе пати во текот на денот. Пијте по една чаша вода, 30 минути пред оброк и редовно имајте физичка активност. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска