Имаат одличен вкус и богати се со масти, протеини и други здрави хранливи материи. Кикириките се добар извор на протеини и имаат голема содржина на есенцијални витамини, минерали и растителни соединенија.

Придобивките од кикириките се различни, па дефинитивно треба да ги додадете во вашиот список на секојдневна исхрана. Сепак, поради големата содржина на масти и калории во кикириките, не треба да претерувате со количините.

Овие 12 својства на кикирики ни овозможуваат многу придобивки, од здравјето до убавината.

Добри се за здравјето на срцето

Меѓу придобивките за здравјето на луѓето, се чини дека оваа е најпознатата. Благодарение на високото ниво на мононезаситени и полинезаситени масти, кикириките можат да го одржат човечкото срце здраво.

Особено, олеинската киселина во кикириките може да го намали лошиот холестерол (ЛДЛ) во кр-вта и да го зголеми добриот холестерол (ХДЛ). Затоа, кикириките се во можност да спречат мозочен у дар и коронарна срцева болест со зголемување на здравите липиди во кр-вта.

Ја зајакнува енергијата

Една од најзабележителните придобивки на кикириките за здравјето на луѓето е подобрувањето на енергијата. Ова е сосема разбирливо, бидејќи кикириките содржат многу витамини и минерали, антиоксиданти и хранливи материи, кои сами по себе се одлични извори на енергија.

Помага при с лабеење

Кикириките се проучувани во поглед на одржување на телесната тежина. Бидејќи содржат многу калории и маснотии и доста заситуваат, кикириките не влијаат на растот на телесната тежина, затоа кон.сумирањето на оваа мешункаст зеленчук во нормална количина, ќе ви помогне да ја одржувате виталноста и да спречите дебелина.

Борба против рак

Полифенолните антиоксиданти присутни во кикириките се корисни за спречување на рак на желудник, бидејќи тие помагаат да се намали производството на кан.церогени нитрозамини.

Од друга страна, мешунките како што се кикириките имаат голема содржина на бетазитостерол, кој претставува заштита од рак, а природно спречува раст на ту.мор. На овој начин, сите оние кои јадат кикирики најмалку двапати неделно, можат да го намалат ризикот од рак на дебелото црево за 2.758 проценти.

Спречува жолчни камења

Се проценува дека жолчните камења ги пого.дуваат помеѓу 10 и 25 проценти од возрасните ширум светот. Честата кон.сумација на кикирики може значително да го намали ризикот од камења во жолчката. Според студиите, само 30 грама кикирики на ден можат да помогнат да се намали ризикот од овој феномен до 25 проценти.

Ја подобрува меморијата

Кикириките честопати се нарекуваат „храна за мозокот“ бидејќи содржат витамин Б3, што е одличен за функцијата на мозокот, како и за подобрување на меморијата. Исто така, содржи флавоноид наречен ресвератрол, кој може да го подобри протокот на к-рв во мозокот за околу 30 проценти.

Се бори против д епресија

Серотонинот е хемикалија која е важна за мозокот и помага во регулирање на расположението. Несоодветната секреција на оваа хемикалија резултира во деп.ресија. За среќа, аминокиселината триптофан во кикириките може да помогне во ослободување на серотонин, па кикириките се способни да ја победат д епресијата.

Поддржува бременост и го штити фетусот

Кикириките се сметаат за добар извор на фолна киселина, што е важно за жените за време на бременоста. Според истражувањето, жените кои консумираат 400 грама од оваа киселина пред и во раните фази на бременоста, имале многу помал ризик бебето да има одредени невролошки проблеми. Кон.сумирање кикирики за време на бременоста исто така го намалува ризикот од некои вообичаени алергиски заболувања како што е астма кај деца.

Спречува Алцхајмерова болест

Многу студии покажаа дека конзумирањето храна богата со ниацин, како што се кикириките, може да го намали ризикот од развој на Алцхајмерова болест за околу 70 проценти. Само една четвртина од чашата од ова овошје претставува четвртина од дневниот внес на ниацин.

Ја прави кожата сјајна и затегната

Состојките во кикириките ја одржуваат кожата сјајна и блескава. Покрај тоа, диеталните влакна во ова растение му помагаат на телото да се ослободи од вишокот ток-сини, правејќи ја кожата беспрекорно мека и сјајна. Од друга страна, кикириките со својата содржина на магнезиум можат да ги смират нервите, кр-вните садови и мускулите за да го забрзаат протокот на к-рв во кожата.

Спречува опаѓање на косата

Меѓу придобивките што ги имаат кикириките за убавина е и превенцијата од опаѓање на косата. Благодарение на витаминот Ц, кој е корисен за зголемување на производството на колаген, кикириките можат да спречат опаѓање на косата.

Исто така, ларгининот во кикириките е состојка што се користи во многу третмани за третман на ќелавост, додека омега 3 масните киселини можат да ги зајакнат фоликулите на косата и целокупниот раст на косата.

pixabay.com

Спречува брчки и стареење

Предвремените знаци на стареење, како промена на бојата, брчки и намалена еластичност на кожата, се едни од најголемите козметички проблеми. За среќа, кикириките имаат значителна количина на витамин Ц, неопходен за производство на колаген. Во суштина, колагенот е важен за да се одржат здрави тетивите, ‘рскавицата и кожата. Така, кон.сумирањето на кикирики ја подобрува цврстината на кожата, како и нејзината еластичност и свежина

pixabay.com