Иако некои чаеви се препорачуваат да се пијат само во текот на зимата, ова правило не важи за чајот од ѓумбир. Напитокот се подготвува за помалку од 10 минути, помага во сла.беење, ја намалува надуеноста на стомакот, ги спречува симптомите на астма и бронхитис и спречува таложење на мастите во артериите.

Кога ќе се искомбинира чајот од ѓумбир со каранфилчето се добива уште посилен и полековит природен лек. Ѓумбирот е вистинска ризница на витамини, минерали и антиоксиданти. Овој лутникав корен се користи во исхраната повеќе од 5000 години.

Употребата на ѓумбирот е голема. Се користи превентивно и за лекување на многу болести. Ѓумбирот многу често се комбинира со други состојки за подобрување на неговото лековито дејство, а најчесто при подготовка на лекови се комбинира со слаткарче, куркума, ловоров лист, цимет, а се посебно се потенцира комбинацијата на ѓумбир и каранфилче.

Оваа комбинација ја подобрува работата на цревата и помага во намалување на вишокот килограми. Чајот од ѓумбир и каранфилче го зајакнува имунитетот, спречува појава на настинки и грип, ја ублажува кашлицата и б олката во грлото. Редовното кон-сумирање на овој чај помага во брзо опоравување од болестите.

Доволно е да пиете 2 шолји дневно, за да ги почувствувате придобивките на чајот. Исто така, помага при б олки во кос-ките и зглобовите, особено на оние кои стра-даат од остеопороза и реума. За лекување на ревматски болести, во чајот се додава и цимет.

Помага во лекување на високиот хоелстерол и триглицериди, помага во прочистување на кр-вта

Препорака од фитотерапевтите е да кон-сумирате чај од ѓумбир и куркума за прочистување на кр-вните садови. Потребни состојки: 1 литар вода, 5 цм свеж корен од ѓумбир, 1 лажичка куркума во прав, 1 лимон, мед по желба.

Постапка: Зовријте ја водата, а во неа додајте го коренот од ѓумбир, поклопете и оставете да отстои 15 – 20 минути. Потоа процедете го чајот, а откога малку ќе се подизлади, додајте го сокот од лимон и куркумата. Кон-сумирајте 1 – 2 чаши во текот на денот.

Чајот од ѓумбир и каранфилче помага во забрзување на метаболизмот

Чајот помага во брзо топење на салото, намалување на вишокот килограми и забрзување на метаболизмот. Прави целосна детоксикација на организмот и ја регулира работата на цревата. Може да го пиете до 1 месец, а ефектите се неизбежни.

Одличен е за исфрлање на ток-сините, а за дијабетичари се препорачува да го пијат незасладен без мед. Покрај тоа, помага во успорување на процесот на стареење благодарение на големиот број на антиоксиданти. Го подобрува помнењето и меморијата.

Чај од ѓумбир и лимон – основен рецепт

Потребни состојки: 1 корен од ѓумбир, 1 лимон, 1 шолја вода (200 мл), 1 лажичка мед (по желба).

Постапка: Од цел корен на ѓумбирот, пресечете само 1 цм од коренот. Излупете ја лушпата. Исечкајте го ситно, отприлика 1 мала лажичка оди на 1 шолја од 200 мл. Коренот се става во шолјата, а потоа прелијте со зовриена вода и поклопете го чајот.н По изминатото време, додајте 1 лажичка мед по желба, а потоа процедете го лимоновиот сок.

Чај од ѓумбир и каранфилче – вистински лек за подобрување на празнењето, твдра столица, прочистување на кр-вта, помага кај речиси сите болести

Овој чај е добар кај скоро сите болести. Најпозитивно влијание покажал при проблеми со цревата и празнењето, но одличен е и за прочистување на кр-вта. Се пие двапати во денот, наутро и навечер пред спиење.

Потребни состојки: 1 кафена лажичка ситно сечкан ѓумбир, 4 каранфилчиња, 500 мл вода.

Постапка: Ставете ја водата во тенџере а, а во неа додајте го ситно сечканиот ѓумбир и сечканите каранфилчиња. Поклопете го тенџерето додека водата да зоврие, а потоа намалете ја температурата и варете уште 10 минути.

Тргнете од оган и оставете да отстои уште 10 минути, а потоа процедете. Оваа количина се дели на половина и се кон-сумира наутро и навечер. Доколку направите вишок чај, складирајте го во фрижидер и искористете го во наредните 3 дена. Деталите од целата постапка погледнете ги во видеото ОВДЕ. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска