Вака се пие чај од магдонос ако сакате да ослабете: 5 дена се доволно

Сигурно сите сте слушнале дека чајот од магдонос може да помогне при намалување на масните наслаги од стомакот и бутовите, но дали знаете како правилно се приготвува и употребува?

Чајот од магдонос е многу здрав и народната медицина го препорачува при лекување на воспалителни процеси на уринарните патишта, болести на бубрезите, но и за слабеење.

Оние кои го пробале велат дека неверојатно им помогнал, но дека сепак чајот не е магичен. Килограмите ќе започнат да се намалуваат доколку се придржувате на следните правила:

1.Чајот е најдобро да се вари од свеж магдонос.

2.Пијте во комбинација со лимонов сок (во чаша чај од магдонос додадете сок од половина лимон).

3.Консумирајте го секојдневно во текот на 5 дена, а потоа направете пауза од 10 дена.

4.Во текот на овие пет дена додека го пиете чајот, потребно е да вежбате или повеќе да бидете физички активни. Пешачење или брзо одење во времетраење од половина час, ќе биде доволно.

5.Во текот на овој период, исто така, потребно е од исхраната да ги исфрлите слатките и солените намирници, индустриските преработки. Јадете свежа, готвена и чорбеста храна.

6.Потребно е да пиете доста вода покрај овој чај (околу 2-3 литри најмалку).

7.Не смеете да јадете ништо после 18 (најдоцна19) часот.

КАКО СЕ ПРИГОТВУВА ОВОЈ ЧАЈ?

Во врела зовриена вода (500-800 мл) додадете една полна рака ситно сечкан магдонос. Водата тргнете ја од оган, поклопете и оставете да излади. Процедете го, додадете лимонов сок и пијте го во текот на денот. Не смее да се засладува ниту со шеќер, ниту со мед. Во текот на денот треба да испиете половина литар од овој чај.

Претходна статијаВежба која ќе го сплеска вашиот стомак – се прави само наутро и трае 4 минути
Следна статијаТрик злато вреден: Наместо омекнувач користете го ова, вади дамки и нечистотија, 3 пати е поевтино