Цвет со необичен изглед и неверојатни лековити својства: лекува депресија, го брка стресот, смирува нерви

Една шолја чај од оваа билка пред оброк – целосно ќе го смири нервниот систем.

Пасифлора е билка која има неверојатна моќ при опуштање на напнатите нерви и елиминирање на стресот.

Нејзиниот мирис е арометичен, па затоа таа денес се користи и како ароматично масло. Се сади како украсна билка, а лековит е целиот нејзин надземен дел.

Покрај тоа што се смета за сигурен растителен седатив, оваа билка е позната и по прекарот “цвет на страста”. Има смирувачко средтсво врз кашлицата, но се користи и како афродизијак и има антиоксидативни својства.

Пасифлора е една од најефикасните билки која лекува стрес, анксиозност, тешкотија, несоница и хиперактивност.

Нејзини главни состојки се алкалоидите и флавоноидите. Кога се користи како цела билка, таа пред сè делува како седатив кој го смирува средишниот нервен систем.

Пасифлората исто така може да се користи и за намалување на желудечни грчеви и грчење на мускулите, може да го намали чувството на болка, а многу е корисна и во текот на менопаузата кога жените се посклони на депресија.

Постапка за приготвување на чај од пасифлора:

Земете 2-3 грамови сув лист од пасифлора (1/2 лажичка) и прелијте со 200 мл зовриена вода. Оставете да отстои 10 минути и процедете. Таа количина се приготвува трипати дневно и се пие помеѓу оброците.

Коментар на билкарот Мартин Најдовски:

Претходна статијаПроверен рецепт на д-р Мандел за слабеење: 1 чаша напиток пред спиење ги топи сите масни наслаги
Следна статијаПоефикасно од било кој лек: Оваа облога во истиот миг ги елиминира болките во грбот (рецепт)