Смесата се приготвува многу лесно. Како што старееме, различните телесни функции забавуваат што доведува до проблеми како што се затнување на дебелото црево и слабеење на видот.

Понекогаш маснотиите можат да се натрупаат во црниот дроб и да предизвикаат проблеми кои можат сериозно да го ош.тетат вашето здравје. За среќа, постои едноставен природен лек што може да помогне во овие случаи – а тоа е цвеклото.

Цвеклото е европски зеленчук со црвена боја, кој не е премногу популарен поради неговиот необичен вкус. Меѓутоа, богато е со есенцијални хранливи материи и нуди бројни лековити својства.

Може да ги отстрани мастите од црниот дроб и да спречи запек, односно затнување на дебелото црево, како и да го обнови видот. Луѓето претежно го користат за лекување на анемија и зајакнување на кардиоваскуларниот систем бидејќи е богат со железо и може да ја подобри циркулацијата.

Цвеклото содржи две ретки состојки наречени бетаин и триптофан, кои го намалуваат ст.ресот и ги смируваат нер.вите, а исто така поседуваат антиинфламаторни и антиоксидантни својства што го прават идеално ору-жје против ракот.

Овој зеленчук главно се јаде суров како салата, а еве како можете да подготвите супер-здрава салата од цвекло што ќе го подобри целокупното здравје:

Потребни состојки: 2-3 главици цвекло, 2 чешниња лук, маслиново масло, оцет, малку сол.

Постапка: излупете го цвеклото и варете го додека да омекне, а потоа исечкајте го на парчиња и ставете го во еден сад. Цвеклото не мора целосно да биде разварено и омекнато. Може да се вари само 10-тина минути, токму колку да се дезинфицира, бидејќи сепак расте во земја.

Секако, цвеклото тогаш тврдо, но можете и така ситно да го изрендате. Постапката повторете ја со лукот (ситно исечкајте го или истолчете го) и додајте го во садот и потоа додајте малку масло, сол и оцет и послужете вкусна салата.

Секојдневното кон.сумирање ќе го исчисти дебелото црево, црниот дроб и ќе го подобри видот. Како што можете да видите, цвеклото е исклучително хранливо и здраво, па затоа треба да стане дел од вашата исхрана.

КВАС ОД ЦВЕКЛО

Квасот од цвекло е нешто за кое малкумина знаат, а нашите стари редовно го користеле поради неговите лековити својства. Многу е корисен, содржи компоненти кои ја активираат работата на црниот дроб, бубрезите и цревата.

Резултатите од некои медицински истражувања покажуваат дека кон-сумирањето на квас од цвекло спречува развој на ма-лигни ту-мори, го чисти црниот дроб, телото од ток-сини и други „отпадоци“, го ели-минира запекот и другите проблеми со цревата.

Р уската традиционална медицина смета дека квасот од цвекло е најдобриот „немедицински“ лек за хипертензија, бидејќи го нормализира кр-вниот притисок (го намалува) на подолг временски период и корисен е при атеросклероза.

Познавачите на овој неверојатен квас од цвекло, според овој рецепт, го користат за чистење на црниот дроб (особено после аг-ресивна х емотерапија). Процесот на подготовка не е тежок и достапен е за секого.

РЕЦЕПТ

За да го подготвите лековитиот квас од репка ќе ви бидат потребни следниве работи:

Стаклена тегла од 3 литри (глинениот сад е уште подобар, ако имате), 700 г цвекло (приближно 3 свежи главици од цвекло со средна големина), 2 лажици брашно или 2 парчиња ‘ржан леб, 200 г шеќер, 100 г суво грозје.

Постапка: земете свежо измиено цвекло и исечете ги на коцки или тенки парчиња и ставете ги во чиста тегла, додајте суво грозје, 2 лажици брашно и 200 г шеќер, наполнете ја теглата со ладна претходно превриена вода (дестилирана, филтрирана или изворска).

Промешајте, подзатворете ја теглата со пластичен капак но сепак да не е херметички затворена или уште подобро со двојна газа за да може да „дише“. Теглата оставете ја на топло место да отстои 6-7 дена за да ферментира.

Промешувајте ја содржината на теглата двапати на ден и, доколку е потребно, отстранувајте ја пената. После 7 дена, исцедете ја смесата преку газа и ќе добиете квас од цвекло.

УПОТРЕБА: Пијте по 3-4 лажици 3 пати на ден пред јадење. Чувајте го квасот во фрижидер. Овој метод го користат лекарите во некои болници во Киев и Луганск, бидејќи покажува одлични резултати не само за чистење на црниот дроб, туку и на целиот организам.

Исто така се користи и како одличен лек за хипертензија и атеросклероза. Испијте го целиот ваш квас и тоа е крајот на првата терапија за чистење на црниот дроб. Одморете се 3 месеци и повторете го третманот.

Направете повторно пауза повторно 3 месеци и повторете го третманот по третпат. По една година, вашиот црн дроб ќе биде целосно чист! После првата испиена тегла квас, кај мене дојде од стабилизациоја на кр-вниот притисок.

Кога на моите пријатели им го препорачувам квасот од цвекло според овој рецепт, ги предупредувам дека при чистењето може да започне да се исфрла песок и мали камења од бубрезите. Патем, овој квас од цвекло многу добро ги чисти црниот дроб и бубрезите.

Исто така, постојат контраиндикации:

Квасот не се препорачува за оние кои имаат заболени бубрези, проблеми со гастроинтестиналниот тракт во а кутната фаза и гихт (гихт). Во овој случај, неопходна е кон-султација со лекар. Треба да бидете п ретпазливи и доколку имате низок кр-вен притисок.