Рузмаринот е билка, многу ценета од народната медицина. Поттикнува подобра циркулација, а со тоа ја подобра и исхранетоста на ткивата, а помага и во лекување на варикозните вени, „шинати“ зглобови, истегнати мускули и мод-ринки.
Рузмаринот ја поттикнува обновата на клетките од ѕидовите на кр-вните садови, ја подобрува ницната еластичност, ја намалува б олката и чувството на подуеност во вените предизвикана од тромбоза. Еден од начините за да го искористите рузмаринот е следниот:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 супени лажици ситно сечкан рузмарин и 1 литар бело вино. ПОСТАПКА: Откако ситно ќе го иситните рузмаринот, одвојте пет супени лажици и додајте ги во стаклено шише со бело вино. Добро затворете и протресете.
Вака подготвеното вино оставете го да отстои 14 дена на ладно и темно место со секојдневно протресување. Потоа процедете го и чувајте го повторно во стаклено шише, во фрижидер.

NMD.mk
УПОТРЕБА: По една ракиена чаша пред јадење и користете го како облога за вени. Секојпат кога ќе чувствувате неугодност во нозете, натопете една памучна крпа во виното и обложете ги нозете. Фиксирајте со фолија и оставете да делува најмалку половина час.
РУЗМАРИН ВО РАКИЈА: Еве како да го приготвите најдобриот природен лек за проширени вени, целулит, б олки во зглобови и мускули. Ќе бидете изненадени, колку е ефикасна оваа неверојатна комбинација. Третира бројни проблеми, а списокот на лековитите својства кои ги поседува рузмаринот, се чини дека се протега до бесконечност.
Рузмаринот во а лкохол ќе ви биде од голема помош во следниве здравствени проблеми: целулит, против настинки и грип, б олка во вратот, м одринки, проблем со циркулација и проширени вени, спречува опаѓање на косата, б олки во мускулите, истегнувања, б олки во зглобовите, ревматизам.
Потребни состојки: 1 гранче свеж рузмарин (да бидат опфатени листови и цвет, ако е можно), ал- кохол (медицински а лкохол, но може да користите и домашна квалитетна ракија), 1 стаклен сад (мало шише или тегла)
Постапка: можете да користите и сува билка од рузмарин (лист и цвет), но најдобро е ако се приготви со свежа билка. Иситнете ја билката на помали парченца и сместете ја во соодветен сад или мало стаклено шише.
Прелијте го сечканиоит рузмарин со ал-кохол до самиот врв (еден или два прста од отворот на шишето, но билката мора целата да биде потопена). Цврсто затворете го шишето и оставете го 15 дена на темно место.
Употреба: потоа процедете го и течноста складирајте ја во стаклена тегла, чувајте ја повторно на темно место. Оваа добиена комбинација од рузмарин треба да се користи за масажа на места каде што е потребно поради некои од горенаведените проблеми (целулит, вени, б олка, м одринки, ревматизам).