Потребни состојки за кафеава кора:

5 белки

5 лажици шеќер

1 пудинг од чоколадо

За жолта кора:

5 белки

5 лажици шеќер

1 пудинг од ванила

За бела кора:

5 белки

5 лажици шеќер

3 лажици густин

За фил:

15 жолчки

10 лажици шеќер

10 лажици брашно (полни)

1 литар млеко

1,5 путер/маргарин

400 г несквик

300 г шлаг крем

Постапка:

Кафеава кора: изматете ги белките со шеќерот во цврст снег, па постепено додадете го правот од пудингот, па испечете ја кората (на намастен и набрашнет среден плех 25х30 или тркалезен калап за торти, или обложен со хартија, на 180 степени, околу 15 минути).

За жолта кора: исто како за кафеавата кора, изматете ги белките со шеќерот во цврст снег, па внимателно промешајте го правот од пудингот и испечете.

За белата кора: изматете ги белките со шеќерот во цврст снег па внимателно додадете го густинот да остане воздушеста смесата, па испечете.

За фил: 15 жолчки изматете ги со 10 лажици шеќер, па додадете 10 лажици брашно и 200 мл млеко. Сето тоа сварете го во 800 мл млеко. Додека е врело додадете 200 г несквик, а кога ќе излади убаво додадете пенасто изматен путер, заедно убаво измиксајте ги, па додадете уште 200 г несквик. Посебно изматете 300 г шлаг со 300 мл млеко.

Редење: бела кора, фил, жлаг, жолта кора, фил, шлаг, кафеава кора, фил, шлаг.

Напомена: ако се препече кората таа се собира. Знак дека е готова – кога ќе започне да се одвојува од ѕидот!