Потребни состојки:

400 г јунешко месо

1 главица кромид

2 чешниња лук

2 моркови

100 г целер

500 г компир

200 мл доматен сос

100 мл бело вино

1 ловоров лист

Сол, црн пипер, мелен коријандер

1 лажица црвен пипер во прав

Масло по потреба

700 мл вода

За кнедли:

1 јајце

Сол

4 лажици газирана вода

5-6 лажици брашно

Постапка:

Во експрес лонец на 2-3 лажици масло пропржете го месото исечено на коцки, додадете сечкан кромид и лук, морков на тркалца, целер на коцки, па додадете 100 мл вино.

Динстајте 2-3 минути колку да испари виното, па додадете го компирот исечкан на коцки, 1 лажица мелен црвен пипер, сол, црн пипер мелен, коријандер, па додадете и 200 мл сок од домати и 1 ловоров лист.

Дополнете со половина литар вода и гответе половина час.

За тоа време направете ги кнедлите: во еден сад ставете едно јајце, посолете, 4 лажици газирана вода и 5-6 лажици брашно.

Кога гулашот е сварен, отворете го капакот, па додадете уште 200 мл топла вода.

Со мало лажиче натопено во гулашот, вадете од смесата за кнедли и спуштајте ги во гулашот.

Гответе уште десет минути и вашето прекрасно јадење ќе биде готово.