Потребни состојки:

800 г мелено месо

2 мали печива (парчиња леб, кифли или земички) издробени на трошки

2 лажици кисела павлака

1 јајце

2 лажици ситно сечкан магдонос

4 раце (шаки) презла / лебни трошки

Вегета, сол, црн пипер

2 лажички црвен пипер во прав

1 чешне лук

За сос:

1 лажица брашно

200 мл млеко

100-200 мл јогурт или повеќе

3 лажици кисела павлака

1 лажица сечкан магдонос

2 чешниња лук

Постапка:

Во поголем сад добро измешајте ги сите состојки, па со рацете правете мали валјачиња како ќебапи со должина од 5 см, дебели 2 см. Секое валјаче валкајте го во брашно, јајца и лебни трошки, па похувајте ги во длабоко врело масло.

Валјачињата полесно ќе ги обликувате ако смесата е малку покомпактна, па слободно додадете уште презла ако забележите дека е премеко. Мој совет е прво да ги направите сите валјаци, па потоа да ги панирате. Мене ми така поедноставно.

За сос: на малку масло кратко пропржете брашно, па веднаш залијте млеко и мешајте со жица за матење за да не се направат грутчиња. Кратко нека се зготви, па намалете го огнот и додадете јогурт и кисела павлака, сечкан магдонос и испасирано лукче. Зачинете по желба.

Топлите пржени ваљачиња прелијте ги со топлиот сос.