Веќе повеќе од сигурно е дека на врвот меѓу најздравите најмирници на земјата спаѓа ѓумбирот.

Оваа билка обилува со лековити својства, меѓу кои и најважните: намалува воспалување, поттикнува добра дигестија и го јакне имунитетот.

Својот вкус и мирис ѓумбирот им го должи на неколку различни етерични масла: гингерол, шогаол и зингерон.

Овие состојки имаат навистина моќни антипаразитски, антигабични, антивирусни и антибактериски својства, и придонесуваат за намалување на болката, подобрување на здравјето, особено на кардиоваскуларниот систе, ублажување на астмата, јакнење на имунитетот, а исто така, го стимулираат дигестивниот систем и неговата функција.

Предностите на ѓумбировиот чај се следните:

-претставува неверојатен лек за лекување на воспалени мускули,

-лекува настинки и грип

-ги намалува болките, особено главоболките

-ги намалува мачнините

-го поттикнува метаболизмот

-помага во слабеење

-помага во регулирање на столицата

-помага во прочистување на црниот дроб

-го намалува ризикот од мозочен удар

-ги прочистува крвните садови

Ѓумбирот е еден меѓу ретките кој како зеленчук има способност да ја подобрува циркулацијата и снабдувањето со кислород, минерали и витамини во клетките на телото.

Покрај тоа, високиот процент на антиоксиданти успешно ги елиминираат инфекциите и го подобрува имунолошкиот систем.

Потребни состојки:

½ чаша кокосово млеко
½ чаша вода
½ лажичка куркума во прав
½ лажичка ѓумбир во прав

Постапка:

Ставете водата да зоврие па додадете ги ѓумбирот и куркумата. Намалете ја температурата и оставете на многу тивко да се вари 7-10 минути.

Потоа додадете го млекото и добро промешајте. Доколку користите свеж корен од ѓумбир и куркума, после варењето процедете го чајот.

Можете да го подобрите вкусот со додавање на некој органски мед. Уживајте во најздравиот напиток што постои!