Дома Тагови жалфија

Таг: жалфија

РАКИЈАТА ОД ЖАЛФИЈА Е ПОСИЛНА ОД СЕКАКВА ХЕМИЈА: Овие 3 рецепти...

Жалфијата е исклучителна билка, добра е за инфекции на грлото и дишните патишта, но и за разни инфекции во устата. Одлична е за стомачни...

Искористете ги лековитите билки и со овој рецепт исчистете ги белите...

Познато е дека екстрактите од лековити растенија можат многу да помогнат при опоpaвување на pecпираторниот тракт. Вдишyвањето на миризливи билки кои ги прошируваат дишните...

ВРЕМЕ Е ЗА БРОЈСОВ ЧАЈ: Кој го пие, тешко дека ќе...

Ако досега не сте започнале, запишете си го рецептот и веднаш почнете да си приготвувате најдобриот чај, кога станува збор за општо здравје и...

Секој ден изедете еден лист жалфија, еве зошто е тоа е...

Билката наречена жалфија е една од оние кои се вбројуваат како најлековити, бидејќи има силно дејство кога станува збор за здравјето и лекување на...

БОЖЈ0 ЧУД0: Кој го пие овој чај, тeшко дека некогаш ќе...

Веројатно сите сте слушнале за овој чај, а некои сигорно досега некогаш го користеле и го пиеле. Меѓутоа, ова е таков чај, кој не...

БОГ МИСЛЕЛ НА СÈ: Ова е една од најлековитите билки на...

Расте и на нашето поднебје, а постарите, особено познавачите на билките често велат: „Кога Бог го создавал овој свет, помислил на сè, па својата...

БОЖЈО ЧУДО: Кој го пие овој чај, тешко дека некогаш ќе...

Потребни состојки: 1 лажица жалфија, 500 мл вода, прстофат маточина, прстофат кантарион, прстофат нане, емајлиран сад за чај Постапка: ставете лажица жалфија во 500 мл...

ЦИМЕТ И ЖАЛФИЈА: Заедно се најдобриот природен лек – запишете си...

Голем број луѓе не ја сакаат зимата и поскоро би ја преспале во хибернација исто како мечката, бидејќи со зимата доаѓа студеното време и...

Лек за речиси секоја болест: потребни ви се 2 состојки кои...

Важноста на жалфијата во историјата и нејзините лековити својства се покажуваат со фактот дека нејзиното одгледување било задолжително со закон. Имено, Карло Велики, франкискиот...

Д-р Алоска: Жалфијата е природен антибиотик кој го чисти црниот дроб...

Жалфијата е билка позната во традиционалната медицина уште од најстари времиња. Нејзиното латинско име, Salvia officinalis во превод значи „нешто да се спаси и...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"