БОЖЈО ЧУДО: Кој го пие овој чај, тешко дека некогаш ќе се разболи (рецепт)

Веројатно сите сте слушнале за овој чај, а некои сигорно досега некогаш го користеле и го пиеле. Меѓутоа, ова е таков чај, кој не мора да се пие само кога здравјето е загро-зено.

Овој чај е добар да се пие редовно за зајакнување на отпорноста на организмот и исфрлање на ток-сините од телото. Го смирува дигестивниот тракт и ги лекува инфекциите во организмот за кои честопати не знаеме дека постојат.

Потребни состојки: 1 лажица жалфија, 500 мл вода, прстофат маточина, прстофат кантарион, прстофат нане и уште ќе ви биде потребен добар емајлиран сад за готвење на чајот.

Постапка: ставете една лажица жалфија (сува билка) во 500 мл зовриена вода и продолжете да варете точно 3 минути. Тргнете го садот од оган и додајте по малку од другите билки.

Веднаш поклопете го го садот со капак или тацна за да не се изгубат етеричните масла при испарувањето на течноста, и оставете го чајот вака да отстои десет минути.

Потоа чајот процедете го и поделете го на две еднакви половини. Првата половина испијте ја наутро пред појадок, а втората половина испијте ја преку ден.

Вториот дел од чајот може да го испиете помеѓу оброците, половина час пред јадење или два часа после јадење, или пак, пред спиење. Овој чај е најдобро да се приготвува само во емајлиран сад.

Чајот се користи за кардиоваскуларни и срцеви проблеми, болести на органите за варење и црниот дроб, болести на ‘рбетот, болести на уринарниот тракт и простата, болести на хормонални нарушувања, алергии, дијабетес итн. Вреди да се проба.

Жалфијата содржи многу есенцијални масла кои се добри за плакнење на грлото, но не смеат да бидат во чајот што се пие, затоа мора да се готви 3 минути. Жалфијата како билка е многу важна за сите жлезди и ‘рбетниот мозок.

Маточината го смирува срцето, ги чисти кр-вните садови и делува сми-рувачки на нер-вниот систем.

Кантарионот ги стимулира и лекува органите за варење (добар е за целиот дигестивен тракт), ги обновува клетките на црниот дроб и го зајакнува имунитетот. Исто така, го намалува притисокот.

Нането освежува и ги ели-минира гасовите од цревата, спречува надуеност и ги смирува стомачните проблеми. Секогаш кога имате проблем со дигестирање на храна, добро е во јадењата да ставите малку нане, или после јадење да испиете чаша чај од нане.

Во комбинација со жалфијата и другите билки дава одлични резултати. Овој чај е добро да се пие на редовна основа, а повремено може да правите и паузи од 10-тина дена.

Претходна статијаПица за 10 минути, испробана повеќе пати – ги воодушеви сите, ќе ве воодушеви и вас
Следна статијаПрироден рецепт за бронхит со свинско сало, откога дознав за овој лек, болеста се нема вратено