Дома Тагови заштита

Таг: заштита

Ве мачи главоболка? Џвакајте свежи листови од оваа магична билка

Главоболките се најчестите тегоби од кои страда современиот човек. Потеклото и видот на болката може да биде различен. Но пред да посегнете по аналгетиците,...

Како со помош на игла да ги заштитите домашните и да...

Кај бројни народи застапено е верувањето дека одредени предмети може да донесат заштита од несреќа и уроци. На нашите простори, особено во селата постои верување...

Рузмаринот има магиски моќи: може да открие дали мажот ве изневерува

Ако сте емоционално повредени, рузмаринот ќе помогне да се смирите и да ги излекувате невидливите рани. Се верува дека ги смирува моменталните чувства, но и...

Магиската моќ на лукот: може да ни помогне да се заштитиме...

Извадоци од НАРОДНИТЕ ВЕРУВАЊА: Лукот ги елиминира сите видови непријатности. Има бројни здравствени предности, но исто така, лукот се поврзува и со заштита од зли...

Мали трикови за заштита на домот: лутите пиперчиња го штитат домот...

Извадоци од Народните верувања: “Детелината со 4 листови е моќна заштита и носи успех. Ако слушнете чудни звуци во куќата, поставете по една глогова гранка...