Дома Тагови вртена пита

Таг: вртена пита

Пита со сиренце мека како душа – полесно здравје

Фото и рецепт: Снежанка Жанче Потребни состојки: 1 квасец стасан со малку вода, брашно и 2 лажички шеќер 100 мл јогурт 100 мл масло 2 јајца 2 лажички сол 250 мл...

Кога им ја сервирав питата на гостите сите беа воодушевени и...

Потребни состојки: 600 г брашно + за месење 3 јајца 250 мл ладна вода 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 10 г свеж квасец Фил: 500 г тврдо овчо сирење 100 г растопен...

Трикчиња како да ја направите највкусната домашна вртена пита

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г брашно 250 мл вода 1 квасец малку сол фил: урда/зелка/праз/спанаќ ПОДГОТОВКА: Се замесува тесто од кое се прават 7 топчиња. Од секое се сука кора и се премачкува...