Дома Тагови витамини

Таг: витамини

Златни правила на сибирската билкарка: Давајте им го ова на децата,...

Зимскиот период се поврзува со зачестување на вирусните респираторни заболувања. Општа карактеристика на овие инфекции е високата контагиозност и лесното пренесување од едно на...

Цинкот нема да делува ако го пиете навечер: Во кое време...

Некои комбинации од витамини и минерали може да ја успорат апсорпцијата, додека други овозможуваат правилно дејство во организмот. За да имаат навистина ефикасно дејство витамините...

Камилица и нане во нова формула за регулација на цревната флора...

Современиот човек континуирано се судира со секојдневни фактори кои го нарушуваат неговиот цревен бaланс. Нездравата исхрана, стресот и постојаното брзање, вирусните инфекции и земање антибиотици...

Што ќе ви се случи ако секој ден пиете пиво?

Пивото е едно од најстарите и најпопуларните алкохолни пијалаци, омилено е на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте се запознале со ефектите кои...

Јадете сардини почесто, ако сакате да ослабете и да го регулирате...

Оваа намирница содржи толку добри материи кои ќе ве заштитат од голем број болести, вклучително депресија и болести на срцето. Сардините за повеќето луѓе не...

Како трајно да ја елиминирате болката во вратот

Болките во грбот и рамото се хронична состојба со која се соочуват луѓето секојдневно. Постојат голем број фактори кои се причинители за болки во...

Најлековитото јапонско јаболко

Кај нас ова растение не е толку многу познато бидејќи расте во градините најмногу како украсно растение, а поголемиот дел доаѓа од странство. Јапонското јаболко...

Јапонско јаболко – зимски природен извор на витамини и минерали

Наликува на патлиџан со портокалова боја, но има уникатен благ вкус, пред сѐ поради присуството на танин. Доколку се јаде додека не е омекнато,...

Проверете дали правилно постите и не си го нарушувате здравјето

Бидејќи за време на пост привремено се исклучуваат одредени групи продукти, потребно е да се заменат co друга група - житарки, овошје, зеленчук, риба и...

За 10 минути пригответе витаминска бомба со црвена зелка!

За приготвување на оваа салата потребни се само 10 минути.   Потребни состојки:     ½ главица црвена зелка ½ шолја ореви 1 морков ½ краставица 1 шолја јогурт ½ лимон 100 г пченка од...