Дома Тагови Велешко ѓозлеме

Таг: Велешко ѓозлеме

Велешко ѓозлеме – сечена пита, мека како душа!

Рецепт и фото: Анита Стојановска Ѓомлезе, Ѓозлеме, Сеченица... како сакате наречете ја, секако е превкусна! Потребни состојки: 250 г млака вода 1 квасец 100 мл масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче...

Велешко ѓозлеме: вкусно, превкусно, брзо и едноставно

Фото и рецепт: Виолета Стојанова Потребни состојки: 500-700 г брашно +- 1 сув квасец 1 лажиче шеќер 1 лажица сол, по вкус 2 лажици масло 400 г свинско месо од врат,...

Драги домаќинки: еве го популарното ВЕЛЕШКО ЃОЗЛЕМЕ

Фото и рецепт: Анита Стојановска Драги домаќинки, еве го популарното Велешко ѓозлеме. Може да го направи и тој што не знае да сука затоа што...