Рецепт и фото: Анита Стојановска

Ѓомлезе, Ѓозлеме, Сеченица… како сакате наречете ја, секако е превкусна!

Потребни состојки:

250 г млака вода
1 квасец
100 мл масло
1 лажиче шеќер
1 лажиче сол
брашно по потреба

Постапка:

Се замесува средно тесто. Тестото го оценувате по месењето, не треба да се лепи на раце. Значи ни тврдо ни меко.

Се остава да стаса, а потоа го делите на топчиња со големина која вие ќе одлучите. Јас го печев во тавче 32, па тестото го поделив на 6 топчиња.

Секое топче го сукате во кора, големина ја одредувате според тавчето. Се прска со маст измешана со масло, па редете дробено сирење и така ги редите сите кори.

Последната кора се сече и се боцка со свинско месо исечкано на помали коцки. Се остава да стаса околу 15 минути па се пече.

Јас го печев на 200 степени околу 45 минути.

Рецепт и фото: Анита Стојановска