Дома Тагови варена пченица

Таг: варена пченица

ЗА ЃУРЃОВДЕН СВАРЕТЕ ПЧЕНИЦА ЗА БЛАГОСТ И БЕРИЌЕТ: Овие 2 состојки...

Традиционално за секој поголем празник или слава се вари пченица, односно славско жито кое симболизира благост, бериќет и напредилок во куќата. Па, еве како...

Денеска се прави Тодоречка погача и се вари пченка за здравје...

Тодорова сабота е празник кој се празнува за време на Велигденскиот пост и е посветен на Светиот Теодор Тирон, односно се одбележува споменот на...

ВАРЕНА ПЧЕНИЦА СО МЕД: Старински десерт по рецепт на нашите баби...

Варената пченица е голема ризница од нутриенти, а во комбинација со мед и јаткасти плодови, таа е уште повкусна и поздрава. Во минатото, оваа...