Дома Тагови топчиња

Таг: топчиња

ВКУСНИ БОМБИЦИ ЗА 10 МИНУТИ: Измешајте сè и сте завршиле, гответе...

Тирамису на италијански јазик значи „развесели ме“, а десертот со ова име навистина развеселува со својот вкус. Овој рецепт за многу вкусни бомбици треба...

БОМБИЦИ: 4 вида од една смеса – 120 колачиња за час,...

Од една смеса се добиваат вкупно 120 топчиња со четири различни вкуса, а може и повеќе ако сакате да испробувате други вкусови. Не се...

Веднаш ќе правите двојна мера: Омилените топчиња на моите деца со...

Моите деца го обожаваат овој десерт. Брзо се приготвува, топчињата се многу вкусни и одлични за закусна. Од оваа доза излегуваат 15-тина големи топчиња,...

СИТНИ КОЛАЧИ СО ГРИЗ: Излегуваат 70, а готови се додека сварите...

Прекрасни, вкусни, сочни! Пробајте ги, ќе ги обожавате. Потсетуваат малку на „урмашици“, но малку се „полесни“ од нив, бидејќи преливот не се вари, па...

Не смеете да го пропуштите: специјалитет од турската кујна

Потребни состојки: 250 г стар леб 80 г путер или масло 1 главица кромид 60 г брашно 250 мл млеко 2 јајца 1 мала лажичка сол 1 голема лажица сечкан магдонос Постапка: Кромидот пропржете...

Брзи плазма топчиња – мора да ги пробате зошто се фантастични!

Мора да ги пробате! Потребни состојки: 300 г мелени плазма бисквити (или други, по ваш избор) 50 мл рум 100 мл сок по желба 250 г путер/маргарин за крем 250...

КОКОСОВ ОРЕВ: вкусен и декоративен на сите им се допаѓа

Прекрасни големи топчиња полнети со суви смокви и ореви, со вкус на „рафаело“. Ова е еден преубав рецепт за претстојните празници кои многу убаво...

Феноменални пудинг топчиња, едноставно и вкусно за 15 минути

Мене овие бомбици ми оставија силен впечаток со својот вкус и со леснотијата со која се приготвуваат. Пробајте, нема да се покаете! Потребни состојки: 2 пудинг...

Јафа топчиња без млеко и путер – готови се додека трепнеш...

Потребни состојки: 300 г бисквити со вкус на какао 150 мл сок од портокал 1 ванилин шеќер 2 големи лажици џем од кајсија 1 ред чоколадо за готвење (50...

ПОСНО НА ВОДА: бисерчиња со локум и кокос

Потребни состојки: 200 г локум од ружа 200 г кокосово брашно 150 г шеќер во прав 3 лажици лимонов сок Постапка: Локумот ситно исечкајте го, па малку изгмечете го со...