Дома Тагови стрес

Таг: стрес

Познат доктор има решение за депресијата и стресот: ”Направете го ова...

Смејте се почесто, формирајте групи за дружење на социјалните мрежи, зборувајте со вашите драги и блиски лица, бидете позитивни, одбегнувајте стрес и негативни луѓе...

Болка во нозете може да биде опасен симптом – по прекинување...

Пишува: Д-р Симона Јовчевска Пушењето како најзначаен ризик фактор за развој на периферна артериска болест Периферната артериска болест (ПАБ) настанува кога артериите на нозете стануваат блокирани...

Дали имате Кушингов синдром: дебелеење, подуеност, вознемиреност, црвенило, висок притисок

Стресот не следи од раѓање, со него живееме и кога е умерен, ни дава динамика во секојдневието. Преголемиот стес пак, ја нарушува рамнотежата во...

Вечер кога ќе си легнете десната рака ставете ја на градната...

Од Центарот за истражување на емпатија и алтруизам на Станфорд, тврдат дека со тренинг за правилно дишење можеме да влијаеме врз нашата емоционална состојба,...

Стресот не следи од раѓање, но ако е секојдневен: се дебелееме,...

Водечка болест на 21 век: Дали и вие имате Кушингов синдром? Стресот не следи од раѓање, со него живееме и кога е умерен, дава динамика...

Кога сме под стрес ни паѓа имунитетот и погрешно посегаме по...

Сè уште трае испитната сесија, сезоната на стрес, сезоната на настинки, на намален имунитет. Период каде што имаме недостаток на сон, брзаме во подготовка...

Маточина: билката која ја враќа радоста во вашиот живот – проверете...

Маточината е една од ретките билки кои истовремено се лековити, мирисни, украсни, зачински, ароматични, медоносни и имаат индустриска примена. Францускиот билкар Морис Месеж рекол:...

Ако сте нервозни зошто живеете во стрес: пробајте го ОВА

ПРОТИВ СТРЕС Магнезиум: Ги опушта напнатите мускули, го зајакнува срцето и го намалува крвниот притисок. Оној кој користи доволно магнезиум ќе биде многу поотпорен во...

Магнезиум: за остеопороза, срце, крвни садови, стрес и несоница

МАГНЕЗИУМ ПДД (препорачана дневна доза): -за мажи 350 мг -жени 280 мг -бремени жени 320 мг Магнезиумот придонесува за здравјето на многу начини. Заедно со калциумот и фосфорот претставува...

Акупресура: Порта на рајот – за моментно бришење на главоболката

Симптомите на стресот се многубројни и непријатни. Главоболка, дигестивни пречки, несоница и нервоза се само некои од нив кои можете да ги решите за...