Дома Тагови спиење

Таг: спиење

ТРИ НАПИТОЦИ ЗА ПОДОБАР СОН: Експертите советуваат – ова задолжително испијте...

Одредени напитоци можат да ни помогнат да заспиеме побрзо, како и да го подобриме квалитетот на сонот. Експертите објаснуваат дека постојат особено квалитетни напитоци...

Не можев да спијам навечер како некој вампир, но од овој...

На многумина им се случува повремено да го „изгyбат“ сонот, да не можат да заспијат или честопати да се будат во текот на ноќта....

АКО ИМАТЕ ВАКВИ СОНИШТА-ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР: Чуден симптом се јавува во текот...

Истражувањата покажаа дека возраста е најголемиот фактор на ризик за развој на невpoдегенеративни болести, како што се Алцхајмерова или Паркинсонова болест. Сепак, лекарите пpeдупредуваат...

Д-Р МАРИО: Кога спиењето може да предизвика рак

Здраво на сите, јас сум д-р Марио. Денес ќе ви објаснам на кој начин е поврзано спиењето со ракот. Овој податок им е познат...

11 чудни работи кои ни се случуваат на сон: Еве што...

Сите ние сакаме (навечер да спиеме мирно и да ја обновиме енергијата. Бидејќи мирниот ноќе сон е сè што сакате после поминатиот напорен ден....

Зошто ни доаѓаат и како да ги избркаме кошмарните соништа

Кошмарните соништа воопшто не се забавни. Застрашувачки се, нè будат, а според најновото истражување објавено во стручното списание Sleep Medicine, ноќните кошмари стануваат сè...

Оние што спијат со волнени чорапи имаат побрз метаболизам и побрзо...

Во текстот ќе прочитате: кои се предностите од носењето чорапи во текот на спиењето и зошто некои луѓе преферираат да спијат со боси нозе,...

Експериментите потврдија: Еве што им се случува на луѓето што си...

Откако беа направени стотици експерименти за поврзаноста на спиењето со здравјето, водечките светски научници открија што е потребно за одржување на оптимално здравје. Сите отстапки...

СПИЕЊЕТО ВО ОВАА ПОЗА ГИ ТОПИ КИЛОГРАМИТЕ

Истражувањата покажуваат дека додека спиеме трошиме 60 калории по час, но тоа не е правило за луѓето кои имаат проблем со системот за варење. Ако...

Доктор од Торонто предупредува: ако се превртувате во сон, за 15...

-Одредени пореметувања на сонот претставуваат предупредување за невролошки состојби кои може да се појават 15 години подоцна. Доктор Џин Пивер од Универзитетот во Торонто дошол...