Дома Тагови слатко од смокви

Таг: слатко од смокви

СЛАТКО ОД СМОКВИ: Убедливо најлесниот и најдобриот начин да си го...

Иако овие слатки плодови на смоквата ги нарекуваме „овошје“, сепак тие не се тоа, туку се цветовите на дрвото. Сепак, тие се симбол на...

СЛАТКО И ЏЕМ ОД ЗРЕЛИ СМОКВИ: За мене слаткото, за децата...

Ова време ретко се наоѓаат смоквите, но сè уште ги има. Доколку имате своја смоква во дворот и додека обилно зреела сте ги собирале...

МАКЕДОНСКО СЛАТКО ОД ЗЕЛЕНИ СМОКВИ – Најубавото што постои

Секој домаќин или домаќинка си има свој рецепт и свој начин на приготвување, единствено може да се разликува во количината и додатоците кои се...

Слатко од зрели смокви – нешто најубаво за мене

Фото и рецепт: Славица Поповиќ Најубавото слатко од зрели смокви. Барем мене ми е омилено… Потребни состојки: 1 кг шеќер 1 кг смокви 200-300 мл вода 1 лимон 1 стапче од...

Слатко од смокви – нема нешто повкусно!

Не ги сакам до толку свежите смокви, но затоа слаткото, џемот и сувите смокви ги обожувам. Ова слатко најмногу го направив поради мајка ми,...