Дома Тагови ролат со мак

Таг: ролат со мак

Лиле: Oвој ролат моментално е број 1, со вкус на мак...

Лиле го сподели својот рецепт за необичен ролат приготвен од многу вкусни намирници кои кога ќе се соединат заедно прават вистинска фантазија од вкусови....

ПОСНА „ШТРУДЛА СО МАК“: Брза, без чекање тестото да стасува, многу...

Омилениот ролат со семе од афион се приготвува од тесто со квасец кое потребно е неколкупати да ферментира. Може да се направи во форма...

ШТРУДЛА СО МАК ВО ОБЛИК НА ЦВЕТ – Има многу рецепти,...

Постојат навистина огромен број рецепти за штрудли/ролати со мак или мелени ореви, и сите тие се многу вкусни. Меѓутоа, овој рецепт се издвојува од...

Рецепт за маковница во вид на цвет и штрудла со мак...

Макот (семе од афион) е омилениот македонски додаток на колачи, ролати, пити, баклави и други вкусни јадења. Прочитајте ги рецептите како да приготвите маковница...

Маковница цвет, декоративен, вкусен, мек како душа

Подготовката е лесна, а вкусот е неодолив за сите љубители на макот. Потребни состојки: 500 г меко брашно, 30 г свеж квасец, 250 мл млеко, 2 жолчки, 50 г растопен...

Кога еднаш ќе направите ролат со ова тесто, веќе никогаш нема...

Не можам да го опишам тестото: Меко и крцкаво истовремено, вкусно, се топи во уста...Врв! Потребни состојки за тесто: 1 кг брашно, 5 филџани (од 30...

Штрудла со ореви, мак, рогач и малку млеко

Фото и рецепт: Милијана Бесевиќ Потребни состојки: 600 г брашно, 100 г шеќер, 100 г маргарин или маст/путер, 300 мл млеко, 2 жолчки, 1 сув квасец (7 г), 1 прстофат сол и 1...

ЦРНА РУЖА со фил од мак: прекрасен колач и не е...

Иако ви се чини дека колачот е комплициран, воопшто не е, а превкусен е имногу декоративен. Потребни состојки: 600 г остро брашно 300 г шеќер 1 прашок за...

Пред вас е најдобриот рецепт за ролат со мак

Потребни состојки: 1 сув квасец 400 г брашно 50 г шеќер 2 јајца 80 г растопен путер 125 мл млеко 1 прстофат сол ½ лимон – рендана кора За фил: 400 г мелен мак 150...