Дома Тагови риба

Таг: риба

Направете ја највкусната маринада за риба од свеж магдонос, лукче и...

Рецепт и видео презентација на Тања од “Мојата Кујна-Тања” – совршена маринада за риба. Оваа маринада може да ја користите за свежа, но и...

Лажат кога велат дека рибата е здрава: еве со што ја...

Откако ќе го прочитате текстот, двапати ќе размислите пред да купите риба или нарачате во ресторан. Сите знаеме дека морските плодови се исклучително корисни, за...

Како да се испече риба без коски? Многу едноставно!

Никој од нас не ги сака ситните коски од печена риба. Па уште ако станува збор за мали деца, тогаш нивното чистење навистина е макотрпно! Потребно е секое...

Доколку имате проблем со имунитет и меморија – Омега 3 и...

Рибиното масло е добро за нашето здравје, бидејќи содржи омега-3 масни киселини, кои нашето тело не може да ги произведе и затоа ние мора...

Печена риба во сол готова е за помалку од половина час,...

Ова е интересен начин за приготвување на рибата со која сите ќе ги воодушевите, па дури и најпребирливите гости. Потребни состојки: 500 г морска риба 1 кг...

РИБИНА ЧОРБА за која сите зборуваат – совршенство од вкус

Кога ќе видите кои состојки се користат за приготвување на чорбата, тогаш навистина ќе очекувате совршенство од вкус. Чорбата се јаде со уживање и секој...

Тироида: зошто е потребен јодот во организмот и во која количина

На организмот му е потребен јодот за да ги синтетизира хормоните кои ги произведува тироидната жлезда. Овие хормони обавуваат неколку важни метаболички функции: -Го забрзуваат...

Генијален трик за готвење на пареа со помош на алуминиумски топчиња...

Еве нешто корисно за сите домаќини и домаќинки! Станува збор за готвење на храна на пареа. Многу едноставно и практично а крајниот резултат е феноменален. Со...

Јадете сардини почесто, ако сакате да ослабете и да го регулирате...

Оваа намирница содржи толку добри материи кои ќе ве заштитат од голем број болести, вклучително депресија и болести на срцето. Сардините за повеќето луѓе не...

КОНЕЧНО – наместо класична диета, режим на исхрана со кој резултатите...

Стотици илјади луѓе ја држат оваа диета, а на социјалните мрежи закачуваат фотографии на кои е очигледна трансформацијата на нивното тело. Велат дека го...