Дома Тагови праски

Таг: праски

ОВА ОВОШЈЕ Е ОДЛИЧНО ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ХОЛЕСТЕРОЛОТ: Нутриционист советува –...

Високиот холестерол може да биде многу опасен, бидејќи влијае врз формирањето на плаки во крвните садови, ограничувајќи го протокот на крв, што пак, може...

ТУФАХИИ ОД ПРАСКИ: Одлична идеја за брз, лесен и многу вкусен...

Направете колач со праски кој одлично ќе го замени прочуениот десерт наречен „Туфахија“, а кој традиционално се приготвува со јаболка. Овојпат јаболката заменете ги...

Праската помага против отекување, цревни болести, црн дроб…Само дијабетичарите не смеат...

Праската е едно од омилените летни овошја која ретко се спомнува по нејзините лековити својства и бенефитите по нашето здравје. Праската е одличен чистач на...

Домашни праски – вкусни и декоративни колачи!

Фото и рецепт: Marika Minic Потребни состојки: 12 жолчки (тврдо варени) 12 лажици шеќер 425 г путер 2 прашок за печиво 2 ванилин шеќер малку лимонов сок 4 шолји од 200 мл...

ПРАСКИ: уживајте во изгледот а и во вкусот – се топат...

Декоративни и вкусни ситни колачи. Потребни состојки: 2 големи или 3 јајца со средна величина 180 г шеќер 225 мл масло 3 лажици млеко 1 ванилин шеќер 2 лажички прашок за...

Јаболките и праските на врвот: Кои намирници се најмногу, а кои...

Секоја година светската организација која работи под името Environmental Working Group (EWG) објавува список на овошје и зеленчук кои во себе содржат најмногу и...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"