Дома Тагови посно јадење

Таг: посно јадење

МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР: Потпечени тиквички во тава, прсти да излижеш

Фото и рецепт: Елисавета Георгијовска Печени тиквички во рерна Потребни состојки: 1 средна тиквичка 1-2 средни компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 домат 1/2 црн патлиџан 1-2 чешниња лук магдонос црвена пипер за...

ИВАНОВА БАЛТИЈА на струмички дијалект или ИВАНОВА СЕКИРА (посно јадење со...

Фото и рецепт: Елена Мишковска Да се потсетиме на еден стар посен рецепт, превкусен и незаменлив за деновите во пост. Потребни состојки: -модри патлиџани -лук -кромид -магдонос -домати -сол, црн пипер, зачини...

Долго никој не ми сервирал вака вкусен ручек: печен зеленчук (посно)

Потребни состојки: 1 кг компири 1 врзоп моркови 1 целер 1 келераба 2 тиквички сол, обична и малку крупна, морска сол црн пипер, магдонос, по желба вегета масло Постапка: Целиот зеленчук убаво измијте го...

ЧОРБА ОД ПРАЗ (посно на вода)

Потребни состојки: 2 страка праз 1 главица кромид 300-400 г компир Сол, црн пипер, ловоров лист ½ лимон сол 1 лажица брашно Постапка: Загрејте малку вода, додадете ситно сечкан праз, кромид и...

ЈАБОЛКА ПОЛНЕТИ СО ОРЕВИ (посен десерт)

Потребни состојки: 4 големи кисели јаболка 100 г ореви 4 супени лажици мед 1 супена лажица суво грозје Постапка: Јаболките не треба да се лупат, само убаво да се измијат...

БРЗО И ЕВТИНО: Чоколадна алва за 15 минути е готова –...

Потребни состојки: 1 шолја (за кафе) вода 2 шолји масло 6 шолји шеќер 6 шолји брашно 1 шолја чоколадо во прав или какао По желба: суво грозје, ореви, лешници, бадеми,...

Посна салата со компир и кисели краставички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 кг компир 150 г целер 1 главица кромид 500 г морков 250 г посен мајонез 200 г кисели краставички 1 лажица сенф Малку сол, малку црн пипер, неколку лажички...

Многу добар рецепт за посни пиперки – прсти да излижеш! Кога...

Потребни состојки: 12-15 пиперки (а може и суви) 200 г варен ориз 150 г праз 150 г морков 150 г рендан компир Зачин, црн пипер 2-3 лажици ајвар 200 мл доматен сос 2...