Дома Тагови погачици

Таг: погачици

Погачици на мој начин, често ги правам, сите ги сакаат

Фото и рецепт: Вера Черфељ Потребни состојки: 500 г сирење 250 г путер или маргарин 500 г брашно, јас ставив уште малку 1 јајце ½ прашок за печиво Постапка: Сирењето ситно изрендајте...

Едноставни погачици кои често ги правам – одлични се за појадок!

Уште кога првпат ги пробав веднаш побарав рецепт, затоа што се многу вкусни и фантастично одговараат со некој солен намаз (но и сладок!), а...

Расцветани погачици – меки како душа

Потребни состојки: 550 г брашно + малку за премесување 200 мл вода 200 мл млеко 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 10 г свеж квасец 100 мл масло за премачкување одозгора: ½ чаша...

Брзи погачиња, готови се за 20 минути: Меко печиво со сирење

Потребни состојки: 500 г свежо кравјо сирење 250 г путер 400 г меко брашно ½ прашок за печиво 2-3 мали лажички сол 1 јајце за премачкување Сусам за наросување Деталите погледнете ги...

Ова се најмеките и највкусните кифлички и погачици

Ова е тесто за погачички кое е испробано и за кифлички и од тогаш е најомилено во сите комбинации, меко и мирисно... Верувајте, овие...