Дома Тагови пита со спанаќ

Таг: пита со спанаќ

Пита со пченкарно брашно и спанаќ, мешаш сè и ставаш на...

Фото и рецепт: Sefka Rakic Потребни состојки: 500 г спанаќ или блитва 2 шолји пченкарно брашно 1 шолја обично брашно 100 г сирење 4 јајца 100 мл павлака 1 шолја млеко 1 прашок...

Пита со спанаќ, јајца, сирење и готови кори: наједноставниот рецепт што...

Питата многу е вкусна и брза за приготвување, лесна е за стомакот. Потребни состојки: 500 г тенки готови кори (со јајца) За фил: 600 г свежо кравјо сирење 4...

Солена торта со спанаќ: брзо, лесно и вкусно

Фото и рецепт: Влатко Стојовски ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца ½ лажичка сол 100 мл масло 200 мл јогурт 10 лажици брашно 10 лажици палента 1 прашок за печиво 200-250 г сирење 150-200 г исчистен...

Солено печиво со спанаќ: многу брзо се приготвува а вкусот му...

Фото и рецепт: Верче Илиоска - Многу лесно и брзо се подготвува. Потребни состојки: 4 јајца, ½ лажичка сол, 100 мл масло, 200 мл јогурт, 10 лажици брашно, 10 лажици палента, 1 прашок...

ПИТА со блитва (спанаќ) и сирење – омилена во моето семејство

Потребни состојки: 500 г средно дебели кори за пита за фил: 2 китки блитва (во една има околу 5-6 големи листови блитва) 300 г сирење 3 лажици кисела павлака 3...

Ги воодушеви моите: брза пита со спанаќ – мешате и печете...

Потребни состојки: 1 лажица масли 1 главица кромид средна величина, ситно сечкан 1 пакување смрзнат спанаќ (или свеж, околу 0,5 – 1 кг, измиен, кратко обарен и...

Една екстра убава, декоративна и вкусна пита во спирали

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 1 шолја (200 мл) млака вода 1 шолја јогурт 1 белка од јајце 1/2 шолја масло 1 сув квасец 500 г брашно +- 1 лажиче...

Брза пита со спанаќ, многу вкусна а едноставна, се’ се меша...

Потребни состојки: 4 јајца, 1 чаша кисело млеко, 100 мл масло, 300 г издробено сирење, 3 шолји за бело кафе - брашно, 1 лажичка сол, 1 прашок за печиво и 500 г...

Пита со спанаќ: многу брзо, сочно и вкусно

Потребни состојки: околу 300 г исчистен спанаќ 2 јајца 100 г свежо сирење 50 г кисела павлака 150 мл јогурт 100 мл млеко 1 шолја (од 200 мл) пченкарно брашно ½ прашок...