Дома Тагови пита со домашни кори

Таг: пита со домашни кори

БРЗИ ПИТИ: На најлесниот можен начин, ова е рецепт за почетници…

БРЗИ ПИТИ: На најлесниот можен начин, ова е рецепт за почетници...Тестото се замесува од вода, млеко и брашно, па дури и не мора нешто...

Брзи бурек-питички кои мирисно чурат, а корите крцкаво им се двојат

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 250 мл млако млеко, 250 мл млака вода, 2 лажички сув квасец, 1 лажица шеќер, 1 лажица сол, 1 лажица оцет, 700-750...

ДОМАШЕН БУРЕК: Со овој рецепт секој може да го направи

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ за тесто: 600 г брашно, 8 г сол, 2 јајца, 300 мл млеко, 100 мл масло за премачкување. ЗА ФИЛ: 500 г...

Како се прават кори за пити и бурек: На овој начин...

Како се прават кори за пити и бурек: На овој начин може баш секој да направи домашни кори. Овој рецепт е за почетници, а...

НЕКОЈА НОВА ПИТА: Различна е од сите други, секој втор ден...

Малку поинаков начин на изработка на тестото, но многу интересен. Павлоска го испроба овој рецепт и сите ги воодушеви. Многу е декоративна и вкусна,...

Ова е најдобриот рецепт за вртена пита-погача: Мириса преубаво, а кога...

Од ова тесто се прави најубавата вртена погача. Се подготвува за час, а може да се користи за масна и посна пита, на наједноставен...

ЌОРАВА ПИТА: Земаш парче, а не знаеш што те чека внатре

Ќорава пита или „пита со изненадување“ е познато јадење од босанските крашита, а основни продукти се пилешко месо и тесто. Различни парчиња месо се...

ПИТА СО БЛИТВА-НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН: Кога ја печам со отворен прозор,...

Оваа пита се приготвува речиси во секој крај од Македонија и во зависност од поднебјето си има и различно име. Најпозната е под името...

ВАКА СКОПЈАНКИТЕ ПРАВАТ ПИТА СО ТИКВИЧКИ: Испробајте ја зашто навистина е...

Рецепт на Скопјанка. „Редовно правам пити, но досега никогаш претходно не сум направила со млади тиквички, кои инаку ги обожавам. Се изненадив каков одличен...

ПИТА СЕЧЕНИЦА, АМА НЕОБИЧНА: После печењето се залива и многу е...

Питите се омилени кај Македонците, па така имаме cyкани, тегнети, редени, виткани, лажни, излеани, бурек, ѓеврек пити и уште какви ли не. Овојпат ќе...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"