Дома Тагови пилешко месо

Таг: пилешко месо

Пилешки шницли во крцкава обвивка – прсти да излижеш!

Потребни состојки: 700 г бело пилешко месо 4 компири 2 јајца 1 главица кромид 3 чешниња лукче 2 лажици мајонез 2 лажици кисела павлака 3 лажици брашно 2 лажици сечкан магдонос Сол, црн пипер Масло 200...

ГУЛАШ ОД ПИЛЕШКО, направете го по овој рецепт, па сите ќе...

Многу вкусно јадење! Потребни состојки: 500 г пилешки гради 200 г грашок 200 г морков 100 г корен од целер ½ китка свеж магдонос 1 главица црвен кромид 2 чешниња лук 4 големи...

Совршено печени батаци – прсти да излижеш

Потребни состојки: 5 пилешки батаци 3 јајца 200 г брашно 300 г презла Сол, масло Постапка: Месото измијте го со ладна вода, извадете ја кожичката па направете мал засек по средината...

Бегова чорба, нема кој не ја сака оваа пилешка чорба зошто...

Потребни состојки: 400 г кокошкино или пилешко месо 200 г врзоп зеленчук за супа ( морков, магдонос, целер) 50 г путер 50 г брашно 20 г сува бамја 1 жолчка 50...

Пилешко печено во кромид…како е сочно ова месо! Ммммм…

Потребни состојки: 6-8 батаци 4 главици кромид 2 главици лук вегета, сол, црн пипер околу 50 мл маслиново масло Постапка: Батаците е најдобро да се маринираат со зачините одвечер или неколку...

Секоја домаќинка има свој начин на приготвување а ова е мојот...

Потребни состојки: 1 парче бело пилешко месо 2 млади кромитчиња (или една помала главица кромид) 1 млад лук (или 1-2 чешниња лук) 2 млади моркови 1 тиквичка 1 зелена пиперка...

Пригответе ги оризот и пилешкото на овој начин и ќе добиете...

Брз, едноставен и здрав рецепт за богат ручек за вашето семејство. Секогаш добитната комбинација е пилешко со ориз, а ова е рецепт како да...

ПИЛЕШКА КРЕМ СУПА: феноменална крем супа која сигурно редовно ќе си...

Потребни состојки: 2 лажици маслиново масло 6-7 пилешки батаци без коска 2 лажици несолен путер 1 главица кромид 3 чешниња лук 3 моркови 2 корења целер 300 г печурки 3 лажици брашно 4 шолји...

Комплетен ручек готов за 15 минути

Потребни состојки: 300 г бело пилешко месо 150 г печурки 100 г морков 3 пиперки: црвена, жолта и зелена 2 тиквички Сол, црн пипер, мелен црвен пипер, магдонос Малку маслиново масло Малку...

Ручек прсти да излижеш! Најдобрата комбинација од месо и компир

Потребни состојки: 700 г пилешко (батаци, крилца)+- 1 главица кромид 700 г компир 2 јајца 200 мл млеко 100 мл кисела павлака 100 мл јогурт 200 г брашно 100 мл масло Сол, црн пипер,...