Дома Тагови пилешко месо

Таг: пилешко месо

Пилешка салата со сусам

Пилешката салата со сусам и тестенини може да стане и цел оброк, особено во летните денови. Посебно е одлична како вечера, фина, лесна и...

ПИЛЕШКИ ПРСТИ – Децата буквално би ги јаделе секој ден, толку...

Пред неколку години го пробав овој рецепт и сега стана многу чест додаток при разни дружења, но децата многу ми го бараат и за...

РОЛОВАНО ПИЛЕШКО МЕСО приготвено од обезкостени батаци

Наједноставниот начин да приготвите роловано пилешко месо или роловано пиле е да го приготвите од обезкостени пилешки батаци. Месото од батаците не е суво...

Не можам да ви опишам колку ме восхити оваа пита со...

Потребни состојки: 600 г брашно 1 мала лажичка сол 1 голема лажица масло млака вода за да се замеси тестото 1 цело печено пиле (или живо, во оригиналот) 4 главици...

Подобра ЦЕЗАР САЛАТА не сум јадела во мојов живот, тоа е...

Ја имам испробано на повеќе места, но сите беа со бело пилешко месо, кое инаку го сакам, но сепак, нешто ми недостигаше. Кога пред...

Комплетен ручек – готов за 20 минути

Потребни состојки: 300 г пилешко бело месо 150 г печурки 100 г морков 3 пиперки (црвена, жолта и зелена) 2 тиквички Сол, црн пипер, црвен пипер Магдонос Малку маслиново масло Неколку лажици доматен...

Ручек прсти да излижеш: пилешки шницли на компир

Потребни состојки: 500 г пилешко филе 700-800 г компир сув зачин сол, црн пипер 2 јајца 200 мл кисела павлака 50 мл масло 20 г путер Постапка: Компирот излупете го, измијте го убаво и...

Ова е најдобриот рецепт за пилешко – ќе ви биде жал...

Веројатно сте слушнале за познатиот Хаселбек полнет компир, но дали знаевте дека и пилешкото месо може да го приготвите на истиот начин. Имено, прво треба...

Пилешки шницли во крцкава обвивка – прсти да излижеш!

Потребни состојки: 700 г бело пилешко месо 4 компири 2 јајца 1 главица кромид 3 чешниња лукче 2 лажици мајонез 2 лажици кисела павлака 3 лажици брашно 2 лажици сечкан магдонос Сол, црн пипер Масло 200...

ГУЛАШ ОД ПИЛЕШКО, направете го по овој рецепт, па сите ќе...

Многу вкусно јадење! Потребни состојки: 500 г пилешки гради 200 г грашок 200 г морков 100 г корен од целер ½ китка свеж магдонос 1 главица црвен кромид 2 чешниња лук 4 големи...