Дома Тагови пченка

Таг: пченка

Повеќе не купувам пченка во конзерва, туку сама ја правам –...

Доаѓа летото и сезоната на пченките, па затоа запишете си го овој рецепт, многу е корисен. Отсега започнете со планирање ги вашите витамини и...

Денеска се прави Тодоречка погача и се вари пченка за здравје...

Тодорова сабота е празник кој се празнува за време на Велигденскиот пост и е посветен на Светиот Теодор Тирон, односно се одбележува споменот на...

Срам-несрам, и се јавив на мајка ми да ја прашам како...

Можеби не сум единствената, можеби има и други млади домаќинки кои не знаат како треба, па затоа го пишувам овој рецепт. Освен што дознав...

Лековити рецепти со пченка: за слабеење, притисок, воспаление на јајници, бубрези,...

Иако во пченката можеме да се сладиме во текот на целата година, онаа која ја јадеме на почетокот од есента содржи најмногу хранливи материи....

Срам-несрам, и се јавив на мајка ми да ја прашам како...

Можеби не сум единствената, можеби има и други млади домаќинки кои не знаат како треба, па затоа го пишувам овој рецепт. Освен што дознав...

Не ја фрлајте водата во која сте ја вареле пченката –...

На голем број луѓе омилена храна им е младата варена пченка. Задолжителна е летно време како закуска, сварена или печена на жар... Пченката е позната...

Како да се свари пченката – совети помеѓу две готвења

Што да ви кажам...јас за ова и се јавив на Кралицата Мајка да ја прашам како да сварам пченки... Дали е срамота или не...

Пченката е лек за запек и хемороиди, го штити срцето и...

Редовното консумирање на пченка е многу полезно за организмот на човекот. Доколку редовно консумирате пченка тоа е доволно за да ги внесете сите потребни...

Не го фрлајте кочанот од пченка, може да се искористи за...

Сите знаете што е ова на сликата. Има разни називи: кочан, клас, кучен... дополнете. Порано, во долгите зимски ноќи, луѓето ја ронеле пченката, а овие...

Пченката никогаш не била толку вкусна! Откривме една тајна која со...

Повеќето луѓе ја приготвуваат пченката на вообичаен начин, што значи дека ја варат во вода од чешма. Ако сте љубител на пченката, тогаш сте...