Дома Тагови парени колачи

Таг: парени колачи

Многу лесни парени колачи со гриз и кокос, со овој сируп...

Многу лесно и едноставно се прават, штета би било да не ги пробате. Многу се вкусни и сочни, се топат во уста. Ова е...

ПОСНИ КОКОСОВИ КОЛАЧИ: Со години ги правам, многу едноставни, мирисаат до...

Рецептот за овие прекрасни посни колачи ни го претстави нашата драга Светлана Карапетровска во групата НМД рецепти. Доколку сакате да ја прочитате мрсната варијанта,...

ДОДЕКА СВАРИТЕ КАФЕ: Ситни, сочни гриз колачиња, излегуваат 70

Прекрасни, вкусни, сочни! Пробајте ги, ќе ги обожавате. Потсетуваат малку на „урмашици“, но малку се „полесни“ од нив, бидејќи преливот не се вари, па...

Сочни парени колачи со кокос: Никој не може да им одолее

Вкусни, сочни се топат во уста. Никој не може да им одолее. Ќе ви претставиме два рецепти, а вториот е според охридски рецепти. Во...

Посни парени колачи со пиво и гриз – се топат во...

I РЕЦЕПТ - Посни парени колачи со пиво и гриз – се топат во уста, лапни-голтни / Фотографија и рецепт на Олгица Јосифоска Рецептот за...

ШЕЌЕР ПАРЕ од стариот тефтер

Фото и рецепт: Nada Lauco Потребни состојки: 3 филџани шеќер 1 квасец 3 јајца 2 филџани масло 250 г гриз 500 г брашно +- За шербет: 1500 г шеќер 1300 мл вода 1 лимон –...

ШАРЕНИ ПАРЕНИ ПОСНИ ПОЛЖАВЧИЊА: од оваа количина излегуваат 150 парчиња (птичје...

Фото и рецепт: Бети Манева Потребни состојки: 3 филџанчиња гриз 3 филџанчиња топла вода 3 филџанчиња масло 1 прашок за печиво 1 коцка квасец Брашно по потреба, нешто повеќе од половина...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"