Дома Тагови ориз

Таг: ориз

ВО ОВА Е ТАЈНАТА ЗА СОВРШЕНО ЛИЦЕ: Зошто Јапонките си го...

Сигурно сте го забележале нивниот порцелански тен и нежна кожа како кадифе. Азијатките важат за едни од најнегуваните жени. Но, на што се должи...

Зошто Јапонките го мијат лицето 10 минути? Ова е нивната техника

Сигурно сте го забележале нивниот порцелански тен и нежна кожа како кадифе. Азијатките важат за едни од најнегуваните жени. Но, на што се должи...

Вкусна капама: старинско, традиционално јадење

Фото и рецепт: Дијана Талевска Од Македонска кујна, некогаш и денес Ќе споделам со вас, драги мои, едно старинско јадење, кои го подготвувале нашите прабаби, баби,...

Секоја домаќинка има свој начин на приготвување а ова е мојот...

Потребни состојки: 1 парче бело пилешко месо 2 млади кромитчиња (или една помала главица кромид) 1 млад лук (или 1-2 чешниња лук) 2 млади моркови 1 тиквичка 1 зелена пиперка...

Прав турски сутлијаш: никогаш во животот не сум пробала подобар…

Потребни состојки: 6 шолји за млеко вода 2 шолји ориз 3 шолји млеко 15 лажици шеќер 2 ванилин шеќер 1 пудинг од ванила Цимет за наросување, по желба Постапка: Ставете на оган водата...

Мени за замастен црн дроб: јадете моркови а одбегнувајте ротквици

При тегоби со црниот дроб, можно е да имате мачнини од блага храна или пак да не го чувствувате мирисот од печените јадења. Ротквицата...

Трикови од стар готвач: како да го скратите времето на готвењето...

Секојдневното приготвување на оброците не треба да ви одзема многу од вашето време. Со овие совети и паметно планирање можете значително да го скратите...

Сармички за Митровден

Фото и рецепт: Светлана Мојановска Посни сарми Потребни состојки за едно тенџере: 1 кг ориз Масло, зачини Кисела зелка Постапка: Листовите од кисела зелка се двојат и сечкаат на помали парчиња,...

Ваква САРМА не сте јаделе досега!

На самото спомнување на сармата, првото нешто што ви паѓа на памет е зима и празници. Ова вкусно и освежувачко јадење во овој период...

За да не ви се дуе стомакот – направете си сами...

Оризово млеко е напиток направен од ориз. Исто како и соиното и бадемовото млеко, и ова млеко не е од животинско потекло, па така...