Дома Тагови млеко

Таг: млеко

Непечен ролат од бисквити и кокос – готов додека да трепнеш!

Оригиналниот ролат се приготвува од плазма кекси, но може да се употребат и други бисквити како што се petit beurre, но вистинскиот вкус се...

ПОГАЧА: Колку што е убава, двојно повеќе е вкусна!

Потребни состојки: 550 г меко брашно 100 г маст/путер/маргарин + уште малку растопен путер 250 мл топло млеко 1 лажичка сол 1 квасец + 1 лажица шеќер + 1...

Златното млеко ги лечи зглобовите и коските, штити од канцер и...

Златното млеко претставува пијалак на древната индиска медицина. Се верува дека со векови бил чуван во тајност. Според индиската медицина златното млеко и воопшто златната...

Со една примена, засекогаш се ослободувате: влакненцата од лицето ќе исчезнат...

Сите оние што имаат проблем со несакани влакненца на лицето, се во постојана потрага по ефикасен лек и третман кој ќе ги ослободи од...

ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ: Совршенство во неколку едноставни чекори

Потребни состојки: 250 г брашно 120 г шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 4 лажици какао во прав 1 мала лажичка сода бикарбона 200 г чоколадо за готвење 100 мл...

ГРИЗ КОЦКИ сите ги сакаат зошто се подобри од ледените коцки

Дознајте зошто се подобри од ледените коцки! Потребни состојки: 7 белки, 5 жолчки, 10 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 1 прашок за печиво, 3 лажици какао, 4 лажици брашно, 6 лажици млака вода За...

Оригинален крем за кремпита: рецептот е украден од слаткарница, му нема...

Потребни состојки за крем: 6 јајца 1 ванилин шеќер 10 лажици шеќер 6 лажици брашно 1 литар млеко 2 лажици густин 1 шлаг кесичка или 200 мл слатка павлака Крем за висока...

Никогаш повеќе да не добиете бронхитис и кашлица: природен лек за...

Есента е период кога сите ние добиваме вирусна или бактериска инфекција. Често се среќаваме со различни воспаленија, бронхитис и кашлица, а честопати боледувањето трае долго. Вирусните...

За алергија кај деца: 2 филџани козјо млеко измешајте со ОВА

За сите кои се склони кон алергии, а особено за малите деца, д-р Михаил Богомолов, диететичар, го препорачува овој совет: Земете 2 филџани козјо млеко....

Баунти чоколтца – готови се за помалку од 10 минути!

Потребни состојки: 200 мл слатка павлака (или кондензирано млеко 150 г кокос 400 г шеќер во прав 400 г чоколадо (млечно или со поголем % какао) Постапка: 1.Во еден сад...