Дома Тагови маст од чувар куќа

Таг: маст од чувар куќа

КОГА ЌЕ ЈА ЗАСАДИТЕ – САМА ЗА СЕБЕ СЕ ГРИЖИ: „Секој...

Некои ја нарекуваат „камена ружа“, но сите ја знаеме како „чувар куќа“. Освен што е многу декоративна, оваа билка е многу лековита, а според...

РЕЦЕПТ ЗА МАСТ ОД ЧУВАР КУЌА: Се користи како лек за...

Маста од чувар куќа е вистински природен мевлем за кожа кој нема што не лекува. За овој рецепт ќе ви биде потребна свежа чувар...

ЛЕКОВИТА МАСТ ОД ЧУВАР КУЌА: За секакви болести на кожата, хемороиди...

МАСT ОД ЧУВАР КУЌА - Потребни состојки: една полна рака листови сомелете ги во блендер и процедете ги. Две лажици домашна свинска маст растопете,...

ОВА ЛЕКУВА СÈ НА КОЖАТА: Како да направите маст од чувар...

Маста од чувар куќа е вистински природен мевлем за кожа кој нема што не лекува. За овој рецепт ќе ви биде потребна свежа чувар...

ЧУВАР КУЌА: рецепт за желудник и гастритис, стар преку 1000 години

Чувар куќа е билка со исклучително лековито дејство, препознатлива по своите дебели листови, за кои сме слушале уште како деца. Ги краси нашите домови,...

Со чуваркуќа му го спасила животот на домаќинот кој имал гангрена...

Кога злото ќе почука на врата, човек ќе се сети и на она што одамна го заборавил. Така и Мирјана Пешиќ, пензионерка од Власотинци,...

Крем од чувар куќа за пеглање брчки, за рани, акни и...

Чувар куќа (Semperivivum tectorum) е трајна зељаста билка, со висина од 10 до 50 см. Листовите се густо наредени како ружа, зелени, месести и...

Од што сè нè чува чуваркуќата?

Чуваркуќата е месната, сочна билка, со дебели, овални листови наредени во розета. Во средината од билката се развива цветно стебло кое носи група од...

Лековита маст од ЧУВАР КУЌА за секакви рани и болести на...

Чувар куќа е билка со исклучително лековито дејство, препознатлива по своите дебели меснати листови, за чија лековитост сме слушале уште како деца. Ги краси...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"