Дома Тагови Мартин Најдовски

Таг: Мартин Најдовски

Запалете гранче “Божји дух” за да ги уништите вирусите – Пулмо...

За билката Изоп (lat. Hyssopys officials) пишува билкарот Мартин Најдовски, а за повеќе информации околу рецептите може да го прашате на неговата страница Лилма. Изоп...

Бабата ставаше облога од Вампиров лист, за две ноќи исчезна проблемот...

Билката со која денес нè запознава билкарот Мартин Најдовски има повеќе народни имиња. Некој ја знае како Париче, друг како Вампиров лист... но, она...

Медоносното Иванско цвеќе е многу лековито за црн дроб, бубрези, штитна...

За медоносната билка со ситни жолти цветчиња, позната како Иванско цвеќе (lat. Galium verum) ни пишува билкарот Мартин Најдовски. Повеќе за билката и рецептите...

Како да го стопите “Петниот трн” за 21 ден според методот...

Calcar calcanei или попознат кај народот – петен трн настанува поради долготрајна иритација и притисок на петата. Притоа доаѓа да нерамнотежа на калциумот во...

Мајчината душичка ја смирува душата и ги лекува раните – лековити...

Овојпат за билката со прекрасен мирис и лековити својства ни пишува билкарот Мартин Најдовски, а доколку имате дополнителни прашања, ќе можете да му ги...

Го јакне срцето, ја чисти крвта – маточината е природен лек...

За оваа мирисна билка која ја обожуваат пчелите, денес ни пишува познатиот билкар Мартин Најдовски. Доколку имате прашања во врска со билката или со...

Од оваа билка се прави најдобриот мевлем за кожни заболувања –...

За оваа многу интересна билка која расте како коров, а се лепи за вашите алишта секогаш кога ќе поминете покрај неа, пишува билкарот Мартин...

Најдовски: Правилно собирање на корен од глуварче за тинктура како лек...

Веќе одамна е познато дека глуварчето има способност да го прочистува и регенерира црниот дроб, особено кога станува збор за замастен црн дроб. Делува...

Лек за акни, дамки и нечисто лице според билкарот Најдовски

Магдонос (Petroselinum crispum F, Apiaceae/Umbelliferae) Лек за акни, флеки, и нечисто лице пишува билкарот Мартин Мајдовски. Потребни состојки: 500 мл зовриена вода 2 китки магдонос со средна големина 4-5...

Билкарот Најдовски: Семето пискавец го намалува холестеролот и шеќерот, ги зацврстува...

Билка на денот: Грчко семе/Пискавец (lat. Foenugraeci semen) – пишува Мартин Најдовски. Пискавецот е една многу древна и стара билка. Таа се користела уште во...