Дома Тагови маринада

Таг: маринада

РЕБРА ОД РЕРНА: Месото е толку сочно што се лепи за...

Ако сакате да подготвите свечен, гурмански ручек како од најдобрите ресторани, тогаш почастете ги вашите најмили со овој многу вкусен специјалитет наречен „ребра од...

ПЕЧЕНИ ПИЛЕШКИ КРИЛЦА КАКО НА СКАРА: Сите ме прашаа како сум...

Печените крилца се гурманско јадење, за вистински мераклии, зашто се јадат со раце. Нема кој не го обожава нивниот вкус, особено доколку се печени...

НАЈВКУСНОТО И НАЈСОЧНОТО ПИЛЕШКО МЕСО ДОСЕГА: Вчера го правев за ручек,...

Имав неколку парчиња бело месо маринирани одвечер, па се обидов да ги подготвам на овој нов начин. Признавам дека не очекував да добијам толку...

СВИНСКИ РЕБРА СО МЕД: Е, ова е нешто што не смее...

За празничните денови сите приготвуваат најубави јадења за свечената трпеза. Овие ребра може да ги ставите на списокот, бидејќи навистина се извонредни. Имаат одличен вкус,...

НЕ ВИ Е ПОТРЕБНА МАРИНАДА: 1 состојка многу подобро го омекнува...

Месото се користи во исхраната на човекот од неговите почетоци и во светот постојат речиси милиони начини за негово подготвување. Но, со текот на...

Кромидот никогаш не го јадете со ќебапи: Д-р Перишиќ објасни зошто...

Професорот д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог, објасни што е најштетното кога станува збор за приготвување на месо на скара и како маринадата може да ги...

МАРИНИРАНО МЕСО: за да биде меко и сочно…интересни трикови

Маринирањето е неизбежниот дел од приготвувањето на месото, особено на дивечот. Тое всушност е процес со кој намирниците, особено месото, дивечот, рибата.. ги оставаме во...

Маринада: по овој рецепт можете да приготвите било какво месо за...

Одлично решение за приготвување на месо. Потребни состојки: 500 г месо 2 јајца 1 супена лажица сенф 1 мала лажичка густин 1 мала лажичка сол зачини по вкус (црн пипер, црвен...

Единствени, сочни ребра со специјална маринада

Потребни состојки: 1 кг свински ребра За маринада: Сол, црн пипер 30 мл маслиново масло 1 лажица соја сосж30 мл кечап 1 лажичка мелен црвен пипер 1 прстофат мелен црвен пипер...